Ana Sayfa Gündem 21 Ağustos 2021

CHP’Lİ ANTMEN: SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI DENETİM SOPASIYLA HİZAYA GETİRİLMEYE ÇALIŞILACAK

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) denetim yetkisinin artırılması karşısında; “Cumhurbaşkanı sivil toplum örgütlerini, meslek örgütlerini elindeki denetleme sopasıyla hizaya getirmeye çalışacak. Tüm sivil toplum örgütlerinin bu işe ‘yeter’ demesi, seslerini sonuna kadar çıkartmaları gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan düzenleme ile Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’nun denetleme, inceleme, araştırma ve soruşturma işlemlerini yürütebileceği kurum ve kuruluşlar arasına; kooperatifler, birlikler ve bu kuruluşların her türlü ortaklık ve iştirakleri de eklenmişti.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, yaptığı açıklama ile yeni düzenlemeye tepki gösterdi. Antmen, şunları söyledi:

“Şahsım devletinin partili Cumhurbaşkanı kendi kararnamesi ile kamu kurumu niteliğindeki sivil toplum örgütlerini DDK denetimine açmış. Denetim iyidir, denetlensin, ama burada daha önemli bir şey var.

Türkiye’nin partili Cumhurbaşkanı her şeyi kendisine bağlamaya çalışıyor. Baroları Adalet Bakanlığı müfettişleri denetler. Diğer kuruluşların nasıl denetleneceği kanunda bellidir. Biz denetlemeye karşı değiliz ama Varlık Fonu’ndaki şirketlerin Sayıştay denetiminden kaçırılması dururken, DDK Türkiye’deki hiçbir şeyi denetlemezken şimdi partili Cumhurbaşkanı sivil toplum örgütlerini, kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerini elindeki denetleme sopasıyla hizaya getirmeye çalışacak. Artık Türkiye demokratik bir ülke değil. Barolar, tabip odaları, eczacı odaları… Tüm sivil toplum örgütlerinin bu işe ‘yeter’ demesi, seslerini sonuna kadar çıkartmaları gerekiyor.”