Ana Sayfa Gündem 20 Ağustos 2021

RTÜK’TEN 3.6 MİLYON EURO’LUK AB PROJESİ AÇIKLAMASI: “BİR SÜRE ÖNCE TARAFIMIZDAN ASKIYA ALINMIŞTIR”

RTÜK, Avrupa Konseyi’nden 3.6 milyon Euro fon alınacağı yönündeki haberler üzerine, “Proje, AB’nin karşılanmaz talepleri sebebiyle AB Başkanlığı ile görüşülerek bir süre önce tarafımızdan askıya alınmıştır” açıklamasını yaptı.  

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı; üst kurul üyesi İlhan Taşcı’nın “RTÜK’ün Avrupa Konseyi’nden 3.6 milyon Euro fon alacağı” yönündeki paylaşımı ve bu yöndeki haberlerin ardından açıklama yaptı. Açıklama, şöyle:

“Ülkemizin üyelik sürecinde çeşitli projelerde kullanılmak üzere Avrupa Birliği’ne üzerine düşen oranda kaynak aktardığı herkesin malumudur. AB tarafından da Türkiye’ye, kendi maddi katkılarından doğan hakları doğrultusunda, resmi ya da özel kuruluşların hayata geçirdiği projelerde kullanılmak üzere çeşitli kaynaklar sağlanmaktadır.

“AB’NİN KARŞILANMAZ TALEPLERİ SEBEBİYLE…”

Hal böyleyken, maksatlı bir şekilde Üst Kurulumuzu hedef alan ilgili haberlerde yer verilen rakamlar da haberin içeriği de yine gerçeği yansıtmamaktadır. Bahse konu proje, AB’nin karşılanmaz talepleri sebebiyle AB Başkanlığı ile görüşülerek bir süre önce tarafımızdan askıya alınmıştır.

DEZENFORMASYONLA MÜCADELE DÂHİL YERLİ VE MİLLİ MEDYANIN EĞİTİM GİDERLERİ İÇİN PLANLANMIŞTI”

Haberlerde geçen rakamın yarısı zaten Konseyin kendi masrafları için ayrılacakken, Üst Kurulumuzun kasasına girecek bir tutarın olmadığı açıktır.  Uygulama aşamasına geçmeyen mezkûr projede elde edilecek kaynağın değerli yerli ve milli medyamızın yalan haber ve dezenformasyonla mücadelesi dâhil birçok alanda eğitim giderleri için kullanılması planlanmıştı.

“AYNI KEFEYE KONULMASI AYMAZLIK”

Söz konusu proje ortada bile yokken, art niyetli bir şekilde AB gibi meşruiyeti belli olan bir uluslararası örgütün fonları ile belirli amaçlara hizmet eden dış menşeili çeşitli kuruluşların diğer ülkelerin iç politikalarını dizayn etme çabasıyla o ülkedeki bazı medya organlarına para aktarımının aynı kefeye konulması en basit tabirle aymazlıktır, dezenformasyondur, yalan haberdir. Yalan haber ve dezenformasyonla mücadelemiz bundan önce olduğu gibi bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir.”