Ana Sayfa Gündem 20 Ağustos 2021

HAKKARİLİ KARGO ÇALIŞANI, BİR POLİSİN EŞİNE “CANIM” DEDİĞİ İDDİASIYLA MASKELİ 4 POLİS TARAFINDAN DARP EDİLDİĞİNİ İDDİA ETTİ

ŞAHAN ÇELİK

Hakkarili kargo çalışanı Eyüp Er, kargosunu teslim etmeye gittiği bir polis eşine “canım” dediği iddiasıyla önce Hakkari Emniyet Müdürlüğü’nde ifadesinin alındığını, daha sonra da yüzleri kar maskeli dört polis tarafından dövüldüğünü iddia etti. Olay sonrası hastaneye gittiğini ancak kendisine darp raporu verilmediğini öne süren Er, kendisini dövenlerden şikayetçi olacağını söyledi.

İddiaya göre; 15 yıldır aynı kargo firmasından çalışan dört çocuk babası Eyüp Er, dün öğle saatlerinde polis lojmanlarındaki bir eve kargo götürdü. Defalarca zile basan Er, kapı açılmayınca kargonun üzerinde yazan numarayı aradı. Telefona cevap veren kadına, kargolarının olduğunu söyleyerek kapıyı açmasını istedi. Kargoyu teslim ettikten kısa bir süre sonra çalıştığı kargo şirketi tarafından aranan Er’e, Hakkari Emniyet Müdürlüğü’ne ifade vermeye gitmesi gerektiği aktarıldı. Emniyete giden Er, kargoyu teslim ettiği kadına “canım” dediği için ifadeye çağrıldığını öğrendi.

Emniyetteki işlemlerinden önce sağlık kontrolünden geçirilen Eyüp Er, ifadesi alındıktan sonra, saat 19:00 sıralarında polis otosuyla evine bırakıldı. Evine yaklaşık 200 metre kala araçtan inen Er, arkalarından gelen beyaz renkli ticari bir araçtan sivil giyimli, yüzleri kar maskeli dört kişin tarafından zorla araca bindirilerek darp edildi. Olayı gören oğlu ise onlara doğru koşarak babasını bırakmalarını söyledi. Babasının araçta dayak yemesi üzerine bağıran çocuk, mahallelilerden yardım istedi. Mahallelilerin toplanması üzerine şahıslar, Eyüp Er’i araçtan indirerek bölgeden uzaklaştı.

Hastane çıkışında ağzı ve burnu kan içinde görüntülenen Eyüp Er, yaşadıklarını şu şekilde anlattı:

“SEN KİMSİN? EŞİME ‘CANIM’ DEMİŞSİN”

“Bir tane kargo vardı. Kapıya gittim. Kapıyı çaldım. Hiç kimse açmadı. Telefondan aradım. Hanımefendiye ‘Kapıyı açar mısınız, kargonuzu teslim edeyim’ dedim. Hanımefendi kapıyı açtı. Kargoyu teslim ettim. Sonra da dönüm geldim. Bir saat sonra eşi, benim Yurtiçi Kargo’yu aramış. İşte, ‘Hangi eleman kargoyu bırakmış. Benim eşime canım demiş’. Halbuki öyle bir kelime kullanmadım. Buna söz veriyorum. Öyle bir kelime kullanmadım. Neyse, kargoyu aramış. Orada tehditler yağdırmış. Bizim arkadaşın numarasını almış. Yanındaydım, beni aradı. ‘Kargoyu sen mi bıraktın eve? İsmin nedir? Sen kimsin? Eşime canım demişsin.’ Hanımefendiye ben öyle bir şey dememişim. Yok, ‘Ben seni yaşatmam, neredesin’ diye bağırdılar. Ben de ‘Filan yerdeyim, eğer öldüreceksen gel öldür’. Bu kelimeyi de artık ona söyledim. Ama öyle bir şey yapmamışım. Yarım saat sonra kargoya geçmişim.

“EMNİYETE İFADEYE ÇAĞIRDILAR”

Emniyetten çağırdılar. İki saatlik ifadeden sonra hastaneye götürdüler. Hastaneden sonra ekip arkadaşlar ‘seni eve bırakacağız’. ‘Kendiliğimden giderim’ dedim. Yok, ‘Biz seni bırakacağız’ dediler.

“SİVİL ARABAYDI, YÜZLERİ MASKELİYDİ”

Getirdiler, evime 200 metre kala bıraktılar. Bırakır bırakmaz, bir başka ekip arabasına attılar. Beni darp ettiler. Sivil arabaydı. Yüzleri maskeliydi. Kim olduğunu bilmiyorum. Çünkü çok tehdit ettiler beni. Ondan sonra da hastaneye gittim. 2 saat, 3 saat rapor istedim. Senin sıkıntın yok dediler. Bugün avukatımla birlikte ifade vermeye gideceğim. Şikayetçiyim, o yüzden ifade vermeye gideceğim. Benim şu anda belim ağrıyor. Kolum ağrıyor. Her tarafımda hasar var. Bu yüzden şikayetçiyim.”