Ana Sayfa Gündem 20 Ağustos 2021

‘DURAN ADAM’ EYLEMİ SONA ERDİ. TUNÇ SOYER: “YAŞAM HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

İzmir’in Çernobil’i olarak bilinen Gaziemir’in Emrez mahallesindeki nükleer atıkların temizlenmesi için Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın başlattığı Duran Adam eyleminin sonuncusuna, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı. Soyer, “Biz yaşam hakkımızı istiyoruz. Buradaki insanlar için sağlıklı bir gelecek istiyoruz. Temizlenene kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” dedi. Başkan Arda ise alanın temizlenerek nükleer temalı park yapılması çağrısını yineledi.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, 500 bin tondan fazla olduğu tahmin edilen Emrez Mahallesi’ndeki nükleer atıkların kaldırılması için başlattığı Duran Adam eylemine, 13. haftasında son verdi.

Normal değerin 7 bin 219 katı radyasyon yayan atıkların bulunduğu alanda yapılan durma eylemine, bu hafta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Köy Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, Gaziemir Gönüllü Kadınlar Derneği Başkanı Deniz Arda, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

TUNÇ SOYER: SESİMİZİ KISMAYACAĞIZ

İki yıldır birçok felaket yaşandığını ve yerel yönetimler olarak asıl görevlerinin insanların yaşam hakkını korumak olduğunu belirten Tunç Soyer, şöyle konuştu:

“Gaziemir Belediye Başkanı’mıza farkındalığı büyütmek için yaptığı eylem nedeniyle teşekkür ediyorum. Demokrasi, 5 yılda bir sandık başına gidip oy kullanmaktan ibaret bir rejim değildir. Öyle olsa 5 yıldır seçtiğimiz yöneticilerin seçtikleriyle hayatımızı devam ettirmek mecburiyetinde kalmazdık. İlgili kurumlara sesleniyoruz. Gereken yazışmaları ve başvuruları tabii ki yapacağız. Bizim vergilerimizle, vatandaş olma ve yaşam hakkımızla ilgili bir tercihi bizim adımıza yapmak mecburiyetindesiniz. Buranın temizlenmesi için gereken bütçeyi ayırmak mecburiyetindesiniz. Bu sizin keyfiyetinizle ilgili değil, bizim yaşam hakkımızla ilgili. Burayı temizleyin. Harcanması gereken para neyse harcayın ve ne gerekiyorsa yapın. Bizim yaşam hakkımız, sizin tercihlerinizle unutturulamaz, vazgeçilemez, kenara bırakılamaz. Biz yaşam hakkımızı istiyoruz. Buradaki insanlar için sağlıklı gelecek istiyoruz. Hakkımızı talep etmeye devam edeceğiz. Duran Adam eylemi bittiği için bu sürecin sona erdiğini zannetmesinler. Sesimizi kısmayacağız. Beraber mücadeleye devam edeceğiz. Buradaki nükleer atıklar temizlenene kadar vazgeçmeyeceğiz.”

“ARTIK TÜRKİYE’DE HERKES BURAYI BİLİYOR”

13 haftadır sürdürdüğü eylemin son gününde hedefledikleri farkındalığı yarattıklarını vurgulayan Başkan Halil Arda ise şunları söyledi:

“Buradaki tehlikenin herkes farkında olsun, bir kamuoyu baskısı yaratalım. Hükümet ve Çevre Şehircilik Bakanlığı buraya el atsın, temizlesin istedik. Siyasi bir dil kullanmadık. Masum bir dille ‘Burası temizlensin’ dedik. 14 yıl önce ortaya çıkan bir sorun. 14 yıldır bu mücadeleyi sürdüren insanlar var. Amacımıza ulaştığımızı görüyorum. Artık Türkiye’deki herkes burayı biliyor. Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın bu sessiz çığlığımıza artık duyarlılık göstermesini istiyoruz. Bir hayalimiz var. Emrez mahallesi, İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm alanı. Tunç Soyer başkanıma teşekkür ediyorum. 10 yıldır bekleyen dönüşümle ilgili alınan kararla çok yakın bir zamanda Aktepe Emrez bölgesindeki kentsel dönüşüm başlıyor. İzmir’in en güzel mahallesi olacak. Çevre Şehircilik Bakanlığı’na haykırıyorum. Burayı temizleyin, buraya el koyun. Burasını nükleer temalı bir park haline dönüştürün. Bu insanlar bunu hak ediyor. On yıllardır sağlık problemi yaşıyorlar. Hastalık var, sakat doğumlar var. Duran Adam eylemi olarak değil ama İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın önderliğinde bilim insanlarının, meslek örgütlerinin içinde olduğu bir komisyonla burası temizleninceye kadar mücadele devam edeceğiz.”