Ana Sayfa Gündem 20 Ağustos 2021

CHP’Lİ SÜMER, İLLER BANKASI ADANA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN 2 MİLYON LİRAYA 15 ARAÇ KİRALADIĞINI İDDİA ETTİ

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, İller Bankası Adana Bölge Müdürlüğü’nün 2 milyon liraya 15 araç kiraladığını iddia etti. Sümer, “Araç kiralayacağız diye 2 milyon lira verileceğine en azından bir kısmı satın alınsaydı ya da gençlerimize istihdam yaratacak, evlerine ekmek götürmelerini sağlayacak fabrika kurulabilirdi. İtibardan tasarruf olmaz diye diye ülkenin tüm kaynaklarını bitirdiler” dedi.

Orhan Sümer, yaptığı yazılı açıklamada, İller Bankası Adana Bölge Müdürlüğü’nün araç kiralama ihalesine ilişkin belgesine de yer verdi. İhalenin şartnamesine, kiralanacak araçların 2020 model ve üzeri olması şartının koyulduğunu belirten Sümer, şunları kaydetti:

“GENÇLERİMİZE İSTİHDAM SAĞLAYACAK FABRİKALAR KURULABİLİRDİ”

“Adana, 30 büyükşehir içerisinde en az yatırımı alan; üzerine tüm değerleri, kamu arazileri birer birer satılan, iktidarın unuttuğu ilimiz durumuna geldi. Araç kiralayacağız diye 2 milyon lira verileceğine en azından bir kısmı satın alınsaydı ya da gençlerimize istihdam yaratacak, evlerine ekmek götürmelerini sağlayacak fabrika kurulabilirdi. Ne yazık ki devletin her kademesinde gördüğümüz lüks tutkusu bitmek tükenmek bilmiyor. Milletin parasıyla yürütülen bu saltanatın sonu gelmiştir.

“İTİBARDAN TASARRUF OLMAZ DİYE DİYE ÜLKENİN TÜM KAYNAKLARINI BİTİRDİLER”

İller Bankası Adana Bölge Müdürlüğü, sadece iki sene kullanılmak üzere araç kiralama yöntemine gidiyor. İhale şartnamesine göre kullanılacak araç sayısı toplamda 15. Bunlardan altı tanesi binek araç, diğerleri arazi ve diğer işlerde kullanılan araçlar. Şartnamede dikkat çeken husus ise araçların 2020 model ve üzeri olması şart koşuluyor. Bu ne lüks sevdasıdır. Memlekette İller Bankası’nın günlük işlerini görecek araç mı kalmadı? İtibardan tasarruf olmaz diye diye ülkenin tüm kaynaklarını bitirdiler.

“MADEM İHTİYAÇ VAR SATIN ALINSIN, EN AZINDAN DEVLETİN ENVANTERİDNE KENDİ ARAÇLARI OLUR”

Devletin kurumları gerektiğinde araç da kiralar, satın alma da gerçekleştirir. Bizim eleştirdiğimiz konu bu değil. Lüks sevdası, satın alınsa daha uyguna gelecek araçların kiralanması. Madem ihtiyaç var satın alınsın, en azından devletin envanterinde kendi araçları olur. Dünyada en fazla kamu aracı olan ülkelerden bir tanesiyiz. AKP iktidarı Türkiye’yi makam arabası cennetine çevirdi. Millet bu kadar zor durumdayken tasarruf tedbirleri uygulayacağız denirken bu ne perhiz bu ne harcama diye sormak gerekiyor.”