Ana Sayfa Gündem 19 Ağustos 2021

MARMARİS HİSARÖNÜ’NDE AKŞENER’İN DİNLEDİĞİ 11 YAŞINDAKİ YAĞMUR: “EYLÜL AYINA KADAR AĞAÇLAR YENİLENMEZSE, SEL BURAYA İNER”

Haber: TAMER ARDA ERŞİN- Kamera: ÜNAL AYDIN

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener; yangının vurduğu Muğla Marmaris Hisarönü’nde yurttaşlarla bir araya geldi. Bir kadın yurttaş, Akşener’e sarılarak ağladı ve “Dağlara baktıkça çok üzülüyorum” dedi. 11 yaşındaki Yağmur ise “Ağaçlar dikilmeli, toprağın verimi arttırılmalı. Eylül ayına kadar ağaçlar yenilenmezse, sel buraya iner” diye konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Muğla’daki orman yangınından etkilenen bölgelerdeki incelemelerini sürdürüyor. Marmaris’in Hisarönü ilçesinde yurttaşlarla bir araya gelen, dertlerini dinlemeye geldiğini belirten Akşener, şunları söyledi:

“CENAZE GİBİDİR BÖYLE AFETLER, 15 GÜN SONRA HERKES EVİNE GİDER”

“Aranızda olmaktan memnuniyet duyuyorum. Yangın perşembe günü çıktı, pazar günü Muğla’ya, Adana’ya ve Antalya’ya gittim. Mümkün olduğunca; mümkün olduğunca çalışanların ayağına dolaşmamak için, gürültü çıkarmadan, bu işin siyasi bir alkışını almaya yönelmeden gördük ve ayrıldık.

Aradan zaman geçti, yangın söndürüldü. Aynı cenaze evi gibidir böyle afetler. İlk 15 gün herkes bir aradadır, 15 gün sonra herkes evine, işine gücüne gider. Gerçek acı o zaman başlar. Dün ben altı köy gezdim kendilerine teşekkür ediyorum, gazeteci arkadaşlarımız bizi takip ediyor. Bazı televizyon kanallarının görevlileri var aramızda, sizlerden aldıklarımızı kamuoyuna mal etmek amaçlı.

Ben bugün buraya partimi övmeye gelmedim, propaganda yapmaya gelmedim. Sadece sizi dinlemeye geldim. Ne eksik, neyi yapmak lazım, nerede bir mağduriyet var, bu nasıl giderilmeli gibi soruların cevaplarını birlikte bulmak üzere geldim.”

Bir kadın yurttaş, Akşener’e, şunları söyledi:

“Her yer kahverengilerle dolu. Bir felaket daha yaşıyoruz, Karadeniz’de. Biz biriz. Buradaki felaketin bitmesi, bizim için bir felaketin bitmesi anlamına gelmiyor. Burada dere yataklarımız var, bir sel felaketi tehlikesi yaşıyoruz. Burada dere yatakları var. İyileştirilmesi için nasıl çalışma yapılabilir. Evlerini kaybeden köylü vatandaşlarımızın, TOKİ haricinde nasıl tekrar geri verebiliriz? Orada da bir mağduriyet yaşanacak, çünkü. Bir felaket daha yaşanmaması için halk olarak ne yapabiliriz? Bir daha felaketi yaşamamak için TOKİ dışında, onları borçlandırmadan nasıl evlerini yapabiliriz.”

“19 BİN FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE ALAN YANDI”

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay da 13 bin 650 hektar alanın Marmaris’te yandığını dile getirerek, “Bunu şuradan daha iyi anlayabiliriz, 19 bin futbol sahası büyüklüğünde alan ve ağaçlar yandı” dedi. Akşener, “Katliam gibi” tepkisini verdi.

Oktay, Devlet Su İşleri’nin (DSİ) dere yataklarıyla ilgili yetkili olduğunu hatırlatarak, “Yetki DSİ’de ama biz sorumluluk alıyoruz” dedi.

Oktay, binaların yapılması için de devreye girdiklerini söyleyerek, “Tüm binayı yapıp, eşyaları içerisinde anahtarı teslim edip. ‘Buyurun, güle güle’ diyeceğiz” diye konuştu.

Oktay yanan yerlere maden ya da turizm amaçlı yatırıma izin vermeyeceklerini “Bunu düşüncesi olan varsa değiştirsin, başta ben hepimiz ayaklanırız” sözleri ile anlattı.

“OYLARINIZ ÇOK PAHALI OLMALI”

Akşener, yurttaşların kendilerine hizmet edenlere oy vermesi gerektiğini ifade ederek, “Oylarınız çok pahalı olmalı” dedi. Akşener, esnaf için müşterinin veli nimet olduğunu anımsatarak, “Siz de veli nimet olmalısınız. Siyasetçinin ayakta durmasını sağlayan şey oylarınızdır. Oylarınız cepte keklik olmamalıdır” diye konuştu.

KADIN YURTTAŞ AKŞENER’E SARILARAK AĞLADI

Hüsniye isimli köylü kadın teyze Akşener’e derdini anlatmak isterken gözyaşlarını tutamadı. Akşener, kadının yanına gitti. Köylü kadın, Akşener’e sarılarak ağladı. Kadın, yangının etkisini; “Köyümüzü yandırdılar. Dağlara baktıkça çok üzülüyorum” sözleri ile aktardı. Kadın, yanan ormanlar nedeniyle suyun tutunamayacağını ve yağış olması halinde kendilerini sel felaketinin beklediğini ifade etti.

KÜÇÜK YAĞMUR FELAKETİ ANLATTI

Akşener, daha sonra küçük bir kıza köylerindeki felaketle ilgili konuştu. 11 yaşındaki Yağmur, yangında gördüklerini ve yapılması gerekenleri anlattı. Yağmur, “Haberlerde diyorlar ki helikopter çalışıyor, burada bir tane helikopter yok” dedi.

Yağmur, yangının ardından sel felaketinin de kendilerini vurmaması için dere yataklarının ıslah edilmesini isteyerek, “Ağaçlar dikilmeli, toprağın verimi arttırılmalı. Eylül ayına kadar ağaçlar yenilenmezse, sel buraya iner” diye konuştu. Yağmur, “Herkes bu kadar karşıysa maden ocaklarına niye izin veriyorlar” diye sordu.

Akşener, “11 yaşındaki çocuğa bunu düşündürtmüşsek yazıklar olsun bize. Asıl mesele bu” dedi.