Ana Sayfa Gündem 19 Ağustos 2021

KORONAVİRÜS NEDENİYLE 216 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ

Sağlık Bakanlığı’nın 19 Ağustos’a ilişkin koronavirüs verilerine göre; son 24 saat içerisinde yapılan 292 bin 538 yeni testten 19 bin 320’si pozitif çıktı. Virüs nedeniyle 216 kişi daha hayatını kaybetti. İyileşen hasta sayısı 14 bin 723 olarak açıklandı. Aşılamada 1. doz Türkiye ortalaması, yüzde 72,99’a ulaştı. Aşılamada Muğla birinci sırada, Şanlıurfa ise son sırada bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs verilerine ilişkin yayınladığı tabloda yer alan bilgilere göre; 1. doz aşılamada yüzde 93,7 aşılama oranıyla Muğla birinciliğini koruyor. Muğla’yı sırasıyla Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Amasya, Aydın, Tekirdağ, Eskişehir, Yalova izliyor. Yüzde 50 aşılama oranı ile Şanlıurfa ise son sırada bulunuyor. 

Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı haritada, hedef nüfusun yüzde 75 ve üzerinin aşılandığı iller mavi renkle gösteriliyor. Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Amasya, Eskişehir, Aydın, Tekirdağ, İzmir, Bilecik, Ankara, Hakkari, Ordu, Yalova, Bartın, Burdur, Tunceli, Giresun, Antalya, Burdur, Denizli, Isparta, Artvin, Uşak, Bolu, Sinop, Osmaniye, Ardahan, Çorum, Mersin, Kilis, Samsun  ‘mavi iller’ arasında yer alıyor.

1. doz aşılamada üç büyük ilde ise birinci sırada yüzde 80,4 ile İzmir, ikinci sırada yüzde 79,3 ile Ankara ve üçüncü sırada yüzde 71,7 ile İstanbul bulunuyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka tablosunu sosyal medya hesabından şu notla paylaştı:

“Vaka sayılarının 20 binin altında kalması yeterli değil. Hızla daha düşük vaka sayılarına ulaşmak zorundayız. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına tam uyum şart.”