Ana Sayfa Yurt 19 Ağustos 2021

BURHANİYE KİTAP FUARI, TÖRENLE AÇILDI

Burhaniye Belediyesi tarafından bu sene 2’ncisi düzenlenen Kitap Fuarı, binlerce sanatseverin katılımıyla açıldı. Edebiyat dünyasından gazetecilere, siyasilerden oyunculara kadar birçok ismin katıldığı fuar, 5 gün süreyle ülkenin dört bir yanından gelen misafirlerini ağırlayacak.

“Bin yıllık tarihten, bin yıllık kitaba” sloganıyla bu sene 2’ncisi düzenlenen Burhaniye Kitap Fuarı, kapılarını açtı. CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kan Salıcı, Veli Ağbaba, TBMM Başkan Vekili Haydar Akar, Ankara Milletvekili Haluk Koç, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve belediye başkanlarının katıldığı törenle açılan fuar, 5 gün süreyle sanatseverlere ev sahipliği yapacak.

Ören Meydanı’nı dolduran binlerce kişinin katılımı ile gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, “Demokrasi kavramının temelini atabilmemiz okuyan ve bilinçli bireylerle mümkün olacaktır” dedi.

Kitap fuarlarının önemine vurgu yapan Başkan Deveciler, “Kültür ve Sanatın paylaşıldığı, korunduğu ve yaşatıldığı bir şehir hayal edip bunun için adım atıyoruz. Sokaklarında edebiyat konuşulsun, insanı kültür mirasına kendisinden bir şeyler eklesin ve yarattığı tebessüm yüzlerden eksik olmasın istiyoruz. Kültür ve Sanat sokakları sarsın, denizimiz yeni hikayelerin ilhamı olsun” diye konuştu.

Daha sonra PEN Ankara Temsilcisi Yaşar Seyman, TBMM Başkan Vekili Haydar Akar, CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Oğuz Kan Salıcı’nın yaptığı konuşmalardan sonra fuarın açılış kurdelesi kesildi. Kitap stantlarını tek tek gezen protokol üyeleri, kitapseverlerle bir araya geldi.

Fuarın açılışı töreni sonrası panel ve söyleşiler gerçekleştirildi. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın katıldığı “Yerel ’den İktidara” adlı söyleşi ile yerel yönetimlerde yapılan çalışmalar ve bunların iktidar yolundaki etkileri konuşuldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Parlamenter Demokrasi” isimli söyleşide katılımcılarla bir araya geldi.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi de canlı olarak ekrandan bağlandığı CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile “Ekonomi ve İstikrar” programıyla alanı dolduran vatandaşlarla ekonomik verilere yönelik değerlendirmelerini paylaştı.

Panellerin finalinde ise fuarın onur konuğu Ahmet Telli, sanatseverlerle buluşarak, edebiyat anlamında bilgilerini aktardı. Telli, sanatseverlere unutulmaz bir şiir dinletisi sundu.