Ana Sayfa Şirket Haberleri 19 Ağustos 2021

ANADOLU’NUN YÜKLERİ MACARİSTAN’A TRENLE ULAŞTIRILACAK

Anadolu’dan toplanan konteyner yükleri, Tekirdağ üzerinden trenle Macaristan’a ulaştırılacak. Daha önce Bulgaristan seferlerine başlayan lojistik firması kısa sürede Avrupa’nın tamamına ulaşmayı hedefliyor.

Kasım 2020’de Tekirdağ tren istasyonundan Bulgaristan’a giden ilk ihracat treninin ardından, Anadolu’dan gelip Tekirdağ’da birleştirilen yükler Macaristan Szolnok’a demiryolu ile taşınacak.

Macaristan’a gidecek ilk yük treni, Tekirdağ Garı’nda firma yetkililerinin katıldığı törenle yola çıktı. Medlog Lojistik Genel Müdürü İsmail Gürgün, şunları söyledi:

“Türkiye’de en fazla kombine taşımacılık yapan, Marmaray’dan ilk yurtiçi yük treninin geçişi, ilk Avrupa ihracat yükü ve ilk demiryolu ile Avrupa’ya transit yük gönderimi gibi demiryollarında birçok ilki gerçekleştiren MEDLOG Lojistik; tren yüklerinin teslimini Avrupa içlerine doğru genişletti. MSC Gemi Acenteliği, MEDLOG Lojistik ve Everest Denizcilik’in organizasyonuyla 20 adet 40’ High Cube konteyner yükü salı günü Tekirdağ’a yola çıktı. Tekirdağ tren istasyonunun Medlog Lojistik tarafından yapılan yatırım sonrasında aktif olarak kullanılmasıyla birlikte buradan çıkan yükler, Macaristan’ın Szolnok şehrine 23 Ağustos Pazartesi günü aktarmasız olarak varacak. İlk ve son taşıması yine MEDLOG Lojistik tarafından yapılan organizasyonda yükler kapıdan kapıya olarak teslim edilmiş olacak. Aynı taşıma yöntemi ile devam edecek yüklemelerde 20 tren ile 500’ün üzerinde konteyner sevkiyatı gerçekleştirilecek.”

Gürgün, “Covid-19 salgını nedeniyle 2020 yılında tercih edilen ve ‘temassız ticaret’ faaliyetlerine olanak sağlayan demiryolu yük taşımacılığının payı gözle görülür artış gösterdi. Çevreci, hızlı ve ekonomik avantajları da demiryollarının tercih edilmesinde etken oluyor” dedi.