Ana Sayfa Yurt 18 Ağustos 2021

UŞAK’TA EMEKLİ VATANDAŞI TELEFONLA DOLANDIRAN İKİ KİŞİ YAKALANDI

YAVUZ KUŞDEMİR

Uşak’ta kendilerini Türk Telekom görevlisi, polis ve savcı olarak tanıtıp; emekli bir vatandaşın para ve altınlarını, “adının FETÖ/PDY terör örgütüne karıştığı” yalanıyla alan dolandırıcılar yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, dolandırıcılar; Uşak il merkezinde yaşayan emekli vatandaşı telefon ile arayarak, kendilerini Türk Telekom görevlisi, polis ve savcı olarak tanıttı. Vatandaşa, “adının FETÖ/PDY terör örgütüne karıştığını” ve evde bulunan ziynet eşyalarını analiz ettirmesi gerektiği söylendi. Emekli vatandaş, evde bulunan 21 bin 900 TL para ile 2 adet ata ve bir adet yarım altını dolandırıcılara verdi. Vatandaş kısa bir süre sonra dolandırıldığını anlayınca polise başvurdu.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri, vatandaşın verdiği bilgilerden yola çıkarak yaptığı araştırmada; şüphelilerin Uşak Otogarı’ndan şehirlerarası otobüse binerek Banaz ilçesi yönüne gittiklerini belirledi.

Güzergah üzerinde bulunan birimlere gerekli bilgileri ulaştırılarak, Uşak-Ankara karayolu üzerinde uygulama başlatıldı. Şüpheliler, Banaz ilçe girişinde yakalanarak gözaltına alındı.

Yapılan üst aramalarında dolandırıcılıkla elde edildiği belirtilen 16 bin 335 TL para, 2 adet ata ve bir adet yarım altın ele geçirildi. Gözaltına alınan iki kişi hakkında “Nitelikli Dolandırıcılık” suçlaması ile işlem başlatıldı.

Vatandaşın altınları ve parası ise 5 bin 565 TL eksikle teslim edildi. Emekli vatandaş, parasını geri alırken, şunları söyledi:

“Her şeyden önce sizlere şahsım adına teşekkür ediyorum. Şimdi bu arada bu suçlular, sizlerin adını kullandılar. Sizlerin adını, polis ve adliye teşkilatının adını vererek benim gibi insanları dolandıranlara söyleyecek bir şey bulamıyorum artık. Onun için, beni yaktılar. Bir başkasını da yakmasınlar. Benim ricam, toplumumuza halkımıza, bunlara inanıp ta bu tür şeylere girişmesinler.”

Vatandaşları bu tür dolandırıcılık olaylarına karşı sürekli uyaran Uşak İl Emniyet Müdürlüğü, şu çağrıyı yaptı:

“Telefonla arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtıp ‘Adınız FETÖ/PDY gibi terör örgütü soruşturmasına karıştı, kimlik bilgileriniz terör örgütlerinin eline geçti, bankada bulunan paralarınızı sahte belgelerle çekecekler, kuyumcu soyulmuş kimlik bilgileriniz kuyumcuda ele geçirildi’ diyerek sizden para, altın isteyen şahıslara inanmayın. Böyle bir durumda zaman kaybetmeden hemen Polise haber verilin veya 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayın.”