Ana Sayfa Yurt 18 Ağustos 2021

TANRI DAĞLARI’NDA KAYBOLAN DR. ALİ HAKAN GÜVENÇ MEMLEKETİ GİRESUN’DA ANILDI

UFUK KEKÜL

Kırgızistan’ın Tanrı Dağları’nın 7.439 metre yükseklikteki Pobeda zirvesinde 17 Ağustos 2004 tarihinde uçuruma düşerek kaybolan dağcı Dr. Ali Hakan Güvenç için memleketi Giresun’da anma etkinliği düzenlendi.

Giresun Kalesi’nde bulunan Pobeda Anı Parkı’ndaki etkinliğe, Giresun Deniz Dağcılık Spor Kulübü üyeleri, AKUT ekibi, bazı STK ve siyasi parti temsilcileriyle Güvenç’in arkadaşları katıldı. Törende konuşan öğretmen Safet Oksal, “Onun için her yıl buraya geliyoruz. Her zaman gönlümüzde olacak. İnşallah toplumda aynı duyguyla sarmalanır. Yöneticilerimiz de doğaya karşı mücadelede doğanın acımasız olduğunu, yaptığımız hatalar karşısında bizleri affetmediğini anlarlar. Böyle insanlar yetiştiririz, öğretmenler olarak” dedi.

Giresun Deniz Dağcılık Spor Kulubü yöneticisi Hasan Ali Tek ise 18 yıldır bu etkinliği düzenlediklerini belirterek, “Dr. Hakan bizim için çok şey ifade ediyor. Bunu dile getirmek için şöyle söyleyebilirim; abi, bir büyük, bizlere gerektiğinde liderlik yapan, abilik, arkadaşlık yapan iyi bir dostumuz, arkadaşımız, büyüğümüzdü. Bütün Giresun için aynı duygular geçerli. Onun kaybından sonra bazı şeyler eksik kaldı gibi. Bir tarafımız eksik kaldı” diye konuştu.  

TIRMANIŞINI ŞEHİTLERE ADAMIŞTI

Giresun Devlet Hastanesi’nde görev yapan Güvenç, Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde önemli dağlara tırmanışlar gerçekleştirmişti. En büyük hayali, Everest’te tırmanarak ‘Kar Leoparı’ unvanına sahip olmaktı. Son olarak 22 yıl önce Güneydoğu’da şehit düşen askerler anısına gerçekleştirdiği ‘Zafer Tırmanışı’ sırasında diğer dağcılarla zirve dönüşü yaparken bin 600 metrelik uçuruma düştü. Arama çalışmalarından sonuç alınamadı. Bedeni buzul çukurunda kaldı. Güvenç için Giresun’da 10 binlerce kişinin katılımıyla yürüyüş ve temsili cenaze töreni yapıldı.  Hakan Güvenç için her yıl 17 Ağustos’ta anma etkinliği düzenleniyor.

 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

* Dr. Hakan Güvenç fotoğraf sergisi
* Etkinliğe katılanların görüntüleri
* Sunucu öğretmen Safet Oksal
* Hasan Ali Tek