Ana Sayfa Yurt 18 Ağustos 2021

KERBELA ŞEHİTLERİ KARS’TA ANILDI

TACETTİN DURMUŞ

Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve 72 yareni, Kerbela’da şehit edilişlerinin 1.382’nci yılında Kars’ta çeşitli etkinliklerle anıldı.

Anma etkinlikleri, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da koranavirüs salgını tedbirleri kapsamında mersiyeler eşliğinde sine döverek gerçekleştirildi. 10 gün süren yasın arından bugün, anma yürüyüşü yapıldı.

Sabahın erken saatlerinde üç camii önünde toplanan binlerce Ehlibeyt dostu, Hz. Ali Çarşı Camii önünde bir araya geldi. Ellerinde Türk bayrağı, Atatürk ve Hz. Ali ile Hz. Hüseyin’in posterlerini taşıyan binlerce Karslı, Faikbey Caddesi, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi’ni yürüyerek Garnizon Şehitliği’ne geldi. Burada tüm şehitler için saygı duruşunda bulunan topluluk, İstiklal Marşı’nı okuduktan sonra tekrar tren hattı boyunca yürüyüşe geçti. Tören alanına varan guruplar, burada yeniden sine dövdü.

Alulbeyt Kars Temsilcisi ve Kars Ehlibeyt Derneği Başkanı Mir Kasım Erdem’in mersiye okuduğu sırada duygulu anlar yaşandı. Bu sırada bazı vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı. Siyah elbise giyen kadınlar, ellerinde Zülfikar kılıçlarıyla ve çeşitli sembollerle yürüyüşe katıldı. Burada bir süre daha mersiyeler eşliğinde sine döven vatandaşlar, yakında bulunan Yeni Mahalle Asri Mezarlığı’nda yatan yakınlarının mezarlarını ziyaret edip dualar etti.

“BU YAS VE MATEM EVRENSELDİR”

Kars Ehlibeyt Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Seyyid Ali Ekber Işık, törende yaptığı konuşmada, Hz. Hüseyin için tutulan bu yas ve matemin evrensel olduğunu söyledi.

Bu yasın ve matemin hiçbir mezhebe, ırka ve hiçbir kitleye ait olmadığına da vurgu yapan Seyyid Ali Ekber Işık, şunları kaydetti:

“Bu anlamda verilen nispetler tamamen yanlıştır. Bizim peygamberimiz de evrensel bir peygamberdir. Sadece Müslümanlara ait değildir. Peygamberler bütün insanlık için gönderilirler. Sadece belli bir kitle için değil. Birilerinin inanıp inanmaması, onun peygamberliğine herhangi bir olumuz etki yapmaz. İnanmayanlar sorumludur. İnananlar her zaman kazanmıştır. İmam Hüseyin de böyle bir evrensel peygamberin torunudur. Yas, eğer evrensel peygamberin ise o zaman bu yas hepimizin demektir. Ama maalesef baktığımızda günümüz dünyasında İslam alemi içerisinde sanki İmam Hüseyin Aleyhissalatü Vesselam, Caferilere aitmiş gibi bir algı var. Bunu maalesef defalarca gördük ve yaşadık. Onun için bu matemin çok iyi algılanması gerekmektedir.

İkincisi, İmam Hüseyin Aleyhissalatü Vesselam’ın konumu, Kerbela’daki amacı, İmam Hüseyin Aleyhissalatü Vesselam’ın şahadetinde Yezid’in rolü ve İmam Hüseyin Aleyhissalatü Vesselam ile Yezid’in arasında fark.  İmam Hüseyin Aleyhissalatü Vesselam’ı şehit etmeye gelenler Yahudi değildi. Hıristiyan da değildi. Ateist de değildi. Oraya gelenler namaz kılan, oruç tutan, Hacca giden kimselerdi. Demek ki gerçek anlamda bir imam olmayınca iş bu boyuta varıyormuş.”

Öte yandan Kars’ta Caferi cemaatine ait birçok vatandaş gün boyu işyerlerini kapalı tutarak 10 günlük matem boyunca düğün, sünnet ve eğlence gibi etkinlikler yapmadı. Ayrıca anma programına katılan Caferi kamu görevlileri, öğlene kadar idari izinli sayıldı.

 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

* Hz. Ali ve Hz. Hüseyin Posterleri
* Caddede Sine Dövmesi
* Kars Şehitliği Genel Görüntüsü
* İstiklal Marşı Okunması
* Caddede yürüyüş yapmaları
* Dua Okunması, Vatandaşların Ağlamaları
* Seyyid Ali Ekber Işık