Ana Sayfa Yurt 18 Ağustos 2021

HATAY BÜYÜKŞEHİR, ASİ NEHRİ’NDEKİ KATI ATIK VE SU SÜMBÜLLERİNİ TEMİZLİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Asi Nehri’nde katı atık ve su sümbüllerine yönelik temizlik çalışması başlattı. Tekneler yardımıyla gerçekleştirilen temizlik çalışması, 15 Aralık’a kadar devam edecek.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, 98 kilometresi Hatay sınırlarında olan, Altınözü, Antakya, Defne ilçelerinden geçtikten sonra Samandağ ilçesinden Akdeniz’e dökülen Asi Nehri’nde temizlik çalışmalarının kapsamını genişletti.

“ATIKLARI DÜZENLİ OLARAK TEKNE İLE TEMİZLİYORUZ”

Temizlik çalışmaları ile ilgili bilgi veren Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı yetkilileri, dünyanın beşinci, Avrupa’nın ikinci, Türkiye’nin ise ilk ve en büyük membranlı Küçükdalyan-Narlıca Atık Su Arıtma Tesisi ile Asi’nin atık sulardan arındırıldığını hatırlattı.

Sistem ile atık suların yarattığı su kirliliğinin önüne geçildiğini belirten yetkililer, çevre ve doğal kaynakların korunması ve su kalitesinin iyileştirilmesi için tüm güçleri ile çalıştıklarını belirtti.

Asi Nehri’nin bir bölümündeki suların tarım sulamasında kullanıldığını kaydeden Büyükşehir yetkilileri, ekosistemin sürdürülebilirliği ve vatandaşların daha sağlıklı bir çevrede yaşayabilmesi amacıyla nehrin şehir merkezinde kalan kısımlarında yüzeyde biriken atıkları düzenli olarak tekne ile temizlediklerini anlattı.

“SU SÜMBÜLLERİ ÇOK HIZLI YAYILIYOR”

Yetkililerce yapılan açıklamada, “ Suriye’de yaşanan savaş sonrası göç dalgası ile nüfus artışı yaşanması, nehiri besleyen kolların yazın tarımsal sulamada kullanılması ve yağışların yeterli olmaması nedeniyle Asi Nehri’ne gelen su miktarında azalma oldu. Çöp ve benzeri atıklarla nehirde kirlilik oluştu. Asi Nehri, gübre kullanımından ötürü azot ve fosfor gibi organik maddelerce zenginleşmektedir.  Su ortamında durgun ve yavaş akan sularda artış gösteren, menşei Güney Amerika olan su sümbülleri yaşadığı ortamda işgalci ve çok hızlı çoğalan bir tür olduğundan, toplanmadığında nehir su sümbülü ile kaplanmaktadır” denildi.

Asi Nehri’nde katı atıkların ve su sümbüllerinin toplanması için 15 Ağustos’ta başlatılan temizlik çalışmalarının, Aralık ayı sonuna kadar devam edeceği belirtildi.