Ana Sayfa Yurt 18 Ağustos 2021

GÖLYAZI’DAKİ ANTİK TİYATRODA KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Gölyazı’da yaklaşık 15 bin kişilik olduğu tahmin edilen ve yıllar içinde toprak altında kalan antik tiyatro alanında arkeolojik kazılar, Nilüfer Belediyesi’nin destekleri ile başladı.

Gölyazı Mahallesi’ne antik kent kimliğini tekrar kazandırmak ve kaçak kazıları engelleyerek kültür varlıklarını korumak amacıyla Nilüfer Belediyesi’nin destekleri ile 2015 yılından bu yana bölgede sürdürülen Apollonia Kazı ve Araştırmalarına yeni bir alan daha eklendi. Yaklaşık 15 bin kişilik olduğu tahmin edilen, yıllar içinde toprak altında kalan ve bir kısmı da tahrip olan Zambaktepe’deki antik tiyatro alanında arkeolojik kazılar başladı.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, kazıların başladığı ilk gün kazı alanını ziyaret ederek kazı ekibine başarılar diledi. Milattan önce 2. ve 3. yüzyıllarda inşa edildiği tahmin edilen tiyatro alanında başlayan kazı çalışmalarının kendisini çok heyecanlandırdığını belirten Başkan Erdem, “Belediyemizin destekleri ile Nekropol Alanı, Kutsal Alan ve Kızada’da yürüten çalışmaların bir ayağı da bu yıldan itibaren Zambaktepe’de bulunan antik kent tiyatrosu alanı olacak. Hocalarımızın ifadelerine göre günümüzden 2 bin yıl önce bu alanda 15 bin kişilik bir anfi tiyatronun varlığından bahsediyoruz. Bugün itibari ile baktığımızda bile insanın heyecanlanmaması mümkün değil. Dolayısıyla bu antik tiyatro alanını ortaya çıkartıp Gölyazı’ya ve Bursa’ya kazandırdıkça heyecanımız daha da artacak. Böylece çok önemsediğimiz kültür ve sanat etkinlikleri için de eşsiz bir sahnemiz olacak” dedi.  

Başkan Erdem, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu çalışmalara Nilüfer Belediyesi her türlü desteği veriyor. Hem personel desteği hem de malzeme, ekipman ve ulaşım gibi her türlü desteği veriyoruz” diyen Başkan Erdem; “Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Bursa Müzeler Müdürlüğü başkanlığında, Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Şahin’in bilimsel danışmanlığında yürütülecek olan kazılarda toplam 15’i arkeolog 21 personel görev alıyor. Kazılarda ihtiyaç duyulan işçi istihdamını ise Gölyazı Mahallesi sakinleri arasından sağlıyoruz.”

Başkan Erdem, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ve Bursa Müze Müdürlüğü kazıdan sorumlu kazı komiseri İbrahim Arcagök’ün katılımı ile çalışmaları başlatan, kazıların bilimsel danışmanı ve koordinatörü Prof. Dr. Derya Şahin ise “Bu yıl sonuna kadar burada çalışacağız ve bu yılki tespitlerimize göre gelecek yıllar için daha büyük çaplı kazı planlamayı düşünüyoruz. Alanın korunan yerlerini açığa çıkartıp, diğer yerler için gerekli restorasyon çalışmaları neticesi, bu antik tiyatroyu kullanılabilir hale getirmek üzere bir projemiz var. Nilüfer Belediyesi’ne maddi ve manevi tüm destekleri için, arkeoloji bilimi, meslektaşlarımız ve öğrencilerimiz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.