Ana Sayfa Gündem 18 Ağustos 2021

CHP’Lİ İLGEZDİ: “DÜNYANIN TÜM KADINLARINI, AFGAN KADINLARLA DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUM”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Afgan kadınlar, Taliban rejimine karşı yardım çığlıkları atıyor. Uluslararası toplumu ve dünyanın tüm kadınlarını Taliban barbarlığına terk edilen Afgan kadınlarla dayanışmaya çağırıyorum” açıklamasını yaptı.

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Afganistan’da yaşanan son gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“KADINLAR, TEHDİT ALTINDA YAŞIYOR”

Afganistan’daki gelişmeleri kaygıyla izlediklerini belirterek, “Taliban yüzünden milletvekilleri, gazeteciler, yerel yöneticiler, doktorlar, hemşireler, öğretmenler ve kamu yöneticileri gibi kamusal hayattaki tüm Afgan kadınlar şu anda büyük bir tehdit altında yaşıyor” vurgusu yapan Akkuş İlgezdi, şu değerlendirmeleri yaptı:

“TÜM DÜNYAYA İLETTİKLERİ KAYGI VE KORKULARI YÜREKTEN PAYLAŞIYORUZ”

“Kadınlar olarak, dünyanın erkek yöneticilerinin ‘Taliban’ın artık değiştiğine’ ilişkin vaazlarını dinlemek istemiyoruz, Afgan kadınların sosyal medya üzerinden tüm dünyaya ilettikleri kaygı ve korkuları yürekten paylaşıyoruz, Taliban’dan önce kendi hayatlarına son veren kadınlara ilişkin haberleri içimiz parçalanarak okuyoruz.

“TÜM DÜNYA ÜLKELERİNİN AFGAN KADINLARIYLA DAYANIŞMA MECBURİYETİ VAR”

“Kadınlar ve kız çocukları açısından bakıldığında Afganistan’da yaşananları bir iç sorun ya da bölgesel mesele olarak görmek mümkün değildir. İnsan haklarından yana, toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan, demokratik tüm dünya ülkelerinin Afgan kadınlarıyla dayanışmak ve onların sesi olmak gibi bir mecburiyeti vardır.”