Ana Sayfa Yurt 18 Ağustos 2021

BÜYÜKŞEHİR VE ASKİ’DEN ADANA’NIN TURİZM İLÇESİ KARATAŞ’TA YOĞUN MESAİ

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), Karataş İlçesi’nin yıllardır süre gelen sorunlarını çözüme kavuşturmak için yoğun mesai yapıyor. İlçede yapımı süren arıtma tesisinin yüzde 85’i tamamlanırken, bir yandan altyapı ve üstyapı sorunları gideriliyor, diğer yandan da asbestli su boruları, sağlıklı borularla değiştiriliyor.

Karataş ilçesinin istenilen seviyede bir turizm ilçesi haline gelmesinin önündeki en büyük engellerden birisi olan arıtmasızlık sorunu yakın zamanda tarihe karışacak.

Günlük 6.250 m³ kapasiteyle hizmet verecek İleri Karataş Biyolojik Arıtma Tesisi inşaatının %85’lik kısmı tamamlandı. Ayrıca; Atık su Arıtma Tesisi inşaatı kapsamında 2.865 m kolektör hattı yapım işi de sona erdi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın ilçenin turizm pastasından hak ettiği payı alması için üzerinde önemle durduğu İleri Karataş Biyolojik Arıtma Tesisi tamamlandığında, ilçede deniz kirliliğine neden olan sorun ortadan kalkacak.

ASBESTLİ İÇME SUYU BORULARI DEĞİŞTİRİLİYOR

Karataş ilçesinde geçmişte yaygın olarak kullanılan asbestli boruların kullanımına da son veriliyor.

Asbestli boruların yerine günümüz teknolojisi ile imal edilen 70.000 m uzunluğunda sağlıklı, daha dayanaklı ve kaliteli içme suyu boruları döşendi. Yeni nesil içme suyu borularının döşenmesi işinin tamamlanmasıyla, yıllardır yaşanan ve içme sularında kayıp-kaçaklara neden olan sorunlar giderildi.

KARATAŞ’IN İÇME SUYU SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), Karataş’ta yıllardır yaşanan içme suyu sorunlarını gidermek için bir süre önce başlatmış olduğu çalışmaları tamamlandı. 

Çalışmalara kapsamında vatandaşların şebeke suyunu aynı kalitede kullanabilmeleri için abone bağlantıları yapılarak; eskiyen, çürüyen galvanizli boru bağlantıları yenilendi ve daha sağlıklı içme suyu temini sağlandı.

ALTYAPI BİTİRİLİYOR, ÜSTYAPIYA GEÇİLİYOR

İlçede yağışlı günlerde oluşabilecek su baskınlarının ve sel ihtimalinin ortadan kaldırılmasına yönelik kanalizasyon ve yağmur suyu çalışmaları da sürüyor. Bugüne kadar toplam 2.175 m yağmur suyu, 4.100 m kanalizasyon hattı döşendi.

Öte yandan, ASKİ’nin altyapı çalışmaları ve içme suyu şebeke inşaatı nedeniyle kazı yapılan cadde ve sokaklarda üst yapı yenilenerek asfaltlama gerçekleştiriliyor.