Ana Sayfa Yurt 18 Ağustos 2021

4. EDREMİT KİTAP FUARI’NDA GÖRKEMLİ KAPANIŞ

Edremit Belediyesi’nin “Ölmez Ağacın Gölgesinde Kitap” sloganıyla düzenlediği ve Sabahattin Ali’ye ithaf ettiği  4. Edremit Kitap Fuarı, binlerce kişinin katıldığı kapanış töreniyle sona erdi. 60’a yakın yayınevinin, 200’ün üstünde yazarın, gazetecinin, akademisyenin ve yerel yöneticinin katıldığı, söyleşiler yaptığı, kitap imzaladığı fuar, yaklaşık 100 bin kişiyi ağırladı.

Fuarın son gününde önce kadınlar konuştu. Edremit Kent Konseyi Başkanı Birsen Temir Saraç’ın yönettiği söyleşide, Fidan Ataselim, Sevda Karaca, İstanbul Sözleşmesi’ni ve kadın mücadelesini anlattı.

Metin Tuncer’in yönettiği söyleşide de Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Türk şiirinin ve edebiyatının en önemli ustalarından Ataol Behramoğlu ve müzisyen Hakan Çetin ise kitapseverlere eşsiz bir şiir ve müzik dinletisi sundu.

“İkinci Yüzyıl Yerel Yönetim Ödülleri” töreni ise yoğun bir katılıma sahne oldu. Türkiye’nin dört bir yanından gelen 20 belediye başkanı, kitapseverlerin büyük ilgisiyle karşılaştı.

İKİNCİ YÜZYIL YEREL YÖNETİM ÖDÜLLERİ

İkinci Yüzyıl Derneği, 4’üncü Edremit Kitap Fuarı kapsamında 20 belediyeye “İkinci Yüzyıl Yerel Yönetim Ödülleri”ni verdi.

Onursal Jüri danışmanlığını eski SHP Genel Başkanı ve eski Dış İşleri Bakanı Murat Karayalçın’ın yaptığı ödül töreninde konuşan İkinci Yüzyıl Derneği Genel Başkanı Metin Işık, “4. Edremit Kitap Fuarı kapsamında ilk kez verdiğimiz yerel yönetim ödüllerini başarıyı ve yeni projeleri teşvik etmek için veriyoruz” diye konuştu.

Edremit Kitap Fuarı Genel koordinatörü Necdet Saraç ise ödül töreni öncesinde yaptığı konuşmada, “Bu topraklar çok zengin topraklar, bu topraklarda Aristo Felsefe Okulu’nu kurarken, ilk kağıt da hayvan derisinden Parşömen adıyla bu topraklarda yapıldı, biz bugün bu geleneği kitapla, şiirle, söyleşiyle, müzikle, sosyal demokrat yerel yönetim projeleriyle Edremit’te yaşatıyoruz” dedi.

Saraç’ın konuşmasından sonra Adalar, Ahmetbey (Kırklareli), Ataşehir, Beşiktaş, Çaycuma, Dikili, Fındıklı, Gümüşhacıköy, İmranlı, İzmit, Kadıköy, Konyaaltı, Küçükkuyu, Maltepe, Merzifon,  Nilüfer, Sarıyer,  Tepebaşı, Yarbaşı (Osmaniye), Yenimahalle ilçe belediyeleri’nin ödüle layık görüldüğü “İkinci Yüzyıl Yerel Yönetim Ödülleri” törenine geçildi.

Ödül alan projeler ve belediyeler şöyle sıralandı:

Adalar: “Doğrudan Katılımcı Yerel Yönetim Hizmeti” projesiyle Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, ödülünü Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’dan aldı.

Ahmetbey: “Salgınla Mücadelede Tam Doz Dayanışma” projesiyle Ahmetbey (Kırklareli) Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, ödülünü gazeteci Dinç Çoban’dan aldı.

Beşiktaş: “Saha Çözüm Hareketi” projesiyle ödüle layık görülen Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, ödülünü Başkan Yardımcısı Esra Yenidünya CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı’nın elinden aldı.

Ataşehir: “Sosyal Market” projeyle Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, ödüle layık görüldü.

Çaycuma: “Yağmur Suyu Hasadı” projesiyle Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, ödülünü yayıncı Mustafa Anayurtlu’dan aldı.

Dikili: “Yaşayan Sokaklar” projesiyle Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, ödülünü programcı Seda Kement’in elinden aldı.

Fındıklı: “Geri Dönüşüm Tesisi” projesiyle Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu, ödülünü Danıştay eski üyesi Hayrettin Kadıoğlu’ndan aldı.

Gümüşhacıköy: “Üretici Market” projesiyle Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol, ödülünü İkinci Yüzyıl Derneği Sözcüsü Melih Morsümbül’den aldı.

İmranlı: “Kadın Kooperatifi” projesiyle İmranlı Belediye Başkanı Murat Açıl, ödülünü şair ve yazar Ataol Behramoğlu’ndan aldı.

İzmit: “Benim Evim Çocuk ve Gençlik” projesiyle İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet adına Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Sinem Gülenç’e ödülü, Edremit Belediye Özel Kalem Müdürü Tayfun Canlı verdi.

Kadıköy: “Anlat Kadıköy” projesiyle Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, ödülünü gazeteci ve “Görkemli Hatıralar” yapımcısı Serhan Asker verdi.

Konyaaltı: “Hayat Park” projesiyle Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen adına Başkan Vekili Şevket Korkut, ödülünü Edremit Kent Konseyi Başkanı Birsen Temir Saraç verdi.

Küçükkuyu: “Kent Park” projesiyle Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan’a ödülünü, sanatçı Mazlum Çimen verdi.

Maltepe: “Aile Sigortası” projesiyle Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, ödülünü sanatçı Haluk Çetin verdi.

Merzifon: “Üretici Market” projesiyle Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı adına Meclis Üyesi Mustafa Atak’a, Avukat Yiğit Acar verdi.

Nilüfer: “Sosyal Girişimcilik Merkezi” projesiyle Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’e ödülünü, İkinci yüzyıl Derneği Başkanı Metin Işık verdi.

Sarıyer: “Her Yer Engelsiz Sarıyer İçin” projesiyle Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç adına Basın Danışmanı Cengiz Kahraman’a ödülünü, Edremit Belediyesi Kültür Müdürü Ömer Güçlü verdi.

Tepebaşı: “Alzheimer Merkezi” projesiyle Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’a ödülünü, CHP Parti Meclisi Üyesi Avukat Umut Akdoğan verdi.

Yarbaşı: “10 fidan 1 öğrenci” projesiyle Yarbaşı (Osmaniye) Belediye Başkanı Mustafa Kaynar’a ödülünü, Prof. Dr. Ali Demirsoy verdi.

Yenimahalle: “Derman Market” projesiyle Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a ödülünü, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Ayten Gülsever verdi.

ARSLAN: “TÜRKİYE EDREMİT’LE BULUŞTU”

Ödül töreninden sonra konuşan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, fuara katılan belediye başkanlarına teşekkür ederek sahneye davet etti.

Arslan daha sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“4. Edremit Kitap Fuarı’nın bütün Türkiye’yi edebiyatla, şiirle, yazarıyla, gazetecisiyle, yerel yöneticisiyle Edremit’le buluşturdu, Edremit’e zenginlik kattı. Bölgemizin en önemli ve kapsamlı etkinliği olan ve çevre ilçelere de örnek teşkil eden Edremit Kitap Fuarı’na katkı sunan bütün belediye personeline, emekçilerimize, Kültür Müdürlüğümüze, Özel Kalem Müdürlüğümüze, Zabıta Müdürlüğümüze, Temizlik Müdürlüğümüze ve fuarın Genel Koordinatörü Necdet Saraç’a teşekkür ederim, böyle büyük bir Etkinlik Edremit’e yakıştı.” 

KAPANIŞ GECE YOLCULARI’NDAN

Fuarın kapanışında ise Gece Yolcuları sahne aldı. Grup, şarkılarıyla 7’den 70’e tüm katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı.