Ana Sayfa Yurt 17 Ağustos 2021

YENİMAHALLE’DE “MAHALLEDEN MECLİSE KADIN KATILIMI”

Yenimahalle Belediyesi, “Mahalleden Meclise Kadın Katılımı” projesi ile kadınları belediye yönetimine ortak ediyor.

NationalDemocraticİnstitute (NBI) tarafından desteklenen ”Katılıyoruz ve Biz de Varız” programı kapsamında, Yenimahalle Belediyesi, Yenimahalle Kent Konseyi, İnsanca Yaşam ve Demokratik Toplum Derneği (İYADER) ortaklığında gerçekleştirilen proje ile Yenimahalle’de ikamet eden kadınların, belediyenin karar alma mekanizmalarına katılımlarının arttırılmasına ve haklarını bilmeye yönelik verilen eğitimler tamamlandı.

100 KADIN EĞİTİMLERİ TAMAMLADI

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Sivil Katılım ve Şiddet konularında eğitim alan 100 kadın, aralarından seçilen 10 temsilci ile Yenimahalle’nin 55 muhtarıyla bir araya geldi. Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda talep ve istekleri dinlenen temsilciler artık muhtarlarla sürekli iletişim halinde olacak ve önerileri muhtarlar aracılığıyla belediye meclisine taşınarak değerlendirmeye alınacak.

Öte yandan, toplantıda, muhtarlara Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Psikoloji Bölümü Dr. Dicle Maybek tarafından Toplumsal cinsiyet eşitliği ve Sosyalizasyon eğitimi verildi.

“KADINLAR GELİŞİRSE, TOPLUM DA GELİŞİR”

Projenin kadınların haklarını öğrenmesi ve yerel yönetime katılmaları açısından önemli olduğunu belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Bu proje ile amacımız kadınlarımıza haklarını öğretmek ve yerel yönetime katılımlarını arttırmak. Kadına karşı her türlü ayrımcılığa ve ötekileştirmeye karşıyız ve kadınlarımızın her zaman yanındayız. Kadınlar gelişirse, toplum da gelişir” dedi.