Ana Sayfa Gündem 17 Ağustos 2021

İYİ PARTİLİ CESUR’UN DİNLEDİĞİ ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞ ARAYAN GENÇ KADIN: “BAŞVURU YAPIYORUM AMA OLMUYOR, DAYIMIZ YOK”

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Isparta’nın Uluborlu ilçesine bağlı Dereköy köylüleriyle bir araya geldi. 29 yaşında sosyal hizmetler mezunu olduğunu fakat iş aradığını söyleyen genç kadın, “Başvuru yapıyorum ama olmuyor. Dayımız yok, olmuyor. Adam gidiyor, ilkokulu bitiriyor, işe giriyor. Ama ben gidiyorum, başvuru yapıyorum, yok” dedi. Cesur ise Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartını göstererek, “İYİ Parti’nin siyasete girme nedeni, ağa da dayı da bu olacak” karşılığını verdi.

İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur, Isparta’nın Uluborlu ilçesine bağlı Dereköy’de yurttaşları ziyaret etti, sorunlarını dinledi.

“SU GELMEYİNCE KURUDU HER YER, MİLLET ÇARESİZ”

Geçimlerini tarımla sağlayan yurttaşlar, bölgede su sorunu olduğunu, su olmadığı zaman üretimin de olmayacağını vurguladılar. Bölgeye 15 yıl önce gölet yapılacağının söylendiğini aktaran bir kadın, şöyle konuştu:

“Yapılmadı. 15, 20 senedir yapılacak deniyor. Akpınar’ımız vardı, Afyon’a kaydı dediler, oralara gölet yapılınca. Su gelmeyince kurudu kaldı her yer. O aksaydı yine bize yeterli oluyordu. Gölet yapılsa kışın gelen su ile dolacak, her yer sulanacak. Aşağı ovalara kadar sulanacak. Her yer kurudu. Millet çaresiz ya, çaresiz.”

Yurttaşlar, Cesur’a; en büyük sorunlarının su olduğunu iletti. Sorunun çözümü için, 18 Aralık 2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdiğini anımsatan Cesur, şunları söyledi:

“Gelen cevapta, ‘Uluborlu Dereköy Gölet ve Sulamasına ait proje çalışmaları devam etmekte olup, teknik ve idari kriterler doğrultusunda durumu değerlendirme yapılacaktır.’ Değerlendirmemişler. Şubat’tan bu yana hiçbir şey olmamış. Takip etmeye devam edeceğiz”

“YILMIYORUZ, YILMADAN ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Isparta’nın sorunlarını TBMM’de de gündeme getirdiklerini söyleyen Cesur, şöyle konuştu:

“Isparta’nın sorunlarını; kürsüye çıkıyorum, anlatıyorum, önergeler veriyorum… Isparta milletvekillerini göreve çağırıyorum. Yılmıyoruz, yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Bana düşenleri yapmaya geldim. Ben sizden bunları alıp, benim önergemin içerisinde içme suyu, sondajlama çalışması yoktu. Ben şimdi gider gitmez saydıklarınızın tamamını tek tek madde madde soru önergesi vereceğim.”

“İŞ BULAMIYORUZ, DAYIMIZ YOK”

Üniversite mezunu işsiz bir genç kadın, Cesur’a şunları söyledi:

“Okuyoruz, iş bulamıyoruz. Ben şu an 29 yaşındayım. İş arıyorum. Sosyal hizmetler mezunuyum. Başvuru yapıyorum ama olmuyor. Dayımız yok, olmuyor. Başka partiden, akraba oldukları için giriyorlar. Adam gidiyor, ilkokulu bitiriyor, işe giriyor. Ama ben gidiyorum, başvuru yapıyorum, yok.”

“BÜYÜK ATATÜRK’ÜN KURDUĞU TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE VATANDAŞLIK BAĞIYLA BAĞLI OLAN HERKES EŞİTTİR”

İYİ Partili Cesur ise genç kadına, şu yanıtı verdi:

“Biz dayı işlerine son vermek için siyasete girdik. Bizim Genel Başkanımız Meral Akşener, dedi ki, ‘Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı. Bizim İYİ Parti’nin istediği, siyasete girme nedenimiz, ağa da dayı da bu olacak.’ Bunun burasında kadındı, erkekti, ne zaman doğmuş, hangi ırktan buna bakılmayacak. Büyük Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes eşittir. Bu ülkenin vatandaşları olarak toprağına göz dikenlerin gözünü de çıkarırız” dedi.