Ana Sayfa Yurt 17 Ağustos 2021

ISPARTAKULE’DEKİ HEMZEMİN GEÇİDİN ÜRETTİĞİ SORUNLARA ÇÖZÜM GETİRİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ispartakule’deki trafik yoğunluğuna ve kazalara neden olan demiryolu hemzemin geçidinden kaynaklanan sorunlara kalıcı çözüm üretmek için viyadük, bağlantı yolu ve geçiş köprüleri inşa ediyor. Proje, eylül ayında trafik işaretleri, yol güvenliği ve aydınlatma işleri tamamlanarak kullanıma açılacak.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, O-3 kuzey yan yoldaki trafik yükünü hafifletmek ve kaza sayını düşürmek için başlattığı viyadük çalışmasında sona geldi. Marttan beri sürdürülen çalışmalarla viyadüğün yüzde 90’ı tamamlandı. Şu an trafik işaretleri, güvenlik ve aydınlatma işlerinin bitirilmesi için çalışmalar devam ediyor. Proje, eylül ayı içinde 16 milyon İstanbullunun hizmetine sunulacak.

HEMZEMİN GEÇİT KALDIRILDI

Proje kapsamında O-3 kuzey yan yolda bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na (TCDD) ait hemzemin geçidin yerine viyadük yapıldı. Toplam 8 açıklıklı, 230 metre uzunluğunda ve 27 metre genişliğinde viyadük inşa edildi. Yapıyı ulaşım aksıyla bütünleştirmek için de 630 metre uzunluğunda ve 22,5 metre genişliğinde bağlantı yolu inşaatı gerçekleştirildi. Yapılan 2 dere köprüsünün her birinin uzunluğu 30, genişliği ise 7 metre oldu. Bölgede inşaata engel çıkaran 1600 milimetrelik içme suyu hattının da yeri değiştirildi.

KAZA VE TIKANMALARA YOL AÇIYORDU

Eski yolda, tren geçişleri sırasında trafik akışı kesiliyordu. Zaten yoğun olan trafik daha da yoğunlaşıyordu. Ispartakule yönünden O-3 kuzey yan yoluna dönmek isteyen araçlar, hemzemin geçitte kuralları ihlal ederek hem sıkışıklığına ve ciddi kazalara sebebiyet veriyordu. Yine TEM Ispartakule’den çıkıp Avcılar’a ulaşmak isteyen araçlar, Ispartakule yönüne dönüp daha sonra O-3 kuzey yan yoluna gitmek suretiyle tıkanmalara neden oluyordu.

YAYALAR TRAFİĞİN İÇİNDEN YÜRÜYORDU

Yolda orta refüjün bulunmaması, birçok kazanın nedeni oluyordu. Ayrıca kaldırım olmadığı için de yayalar, canlarını tehlikeye atarak trafiğin içinden yürüyorlardı. İBB tarafından viyadüğün inşasıyla bu sorunlara kalıcı çözüm üretilmiş oldu.