Ana Sayfa Gündem 17 Ağustos 2021

“HUDUT NAMUSTUR” PANKARTI ASTIKLARI İÇİN GÖZALTINA ALINAN 6 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ SERBEST

İstanbul’da, Afganların ülke sınırlarından kaçak yollarla geçmesini “Hudut namustur” pankartını asarak protesto eden 6 üniversite öğrencisi savcılıktaki ifadelerinin ardından yurt dışına çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Afgan göçmeninin kaçak yollarla ülkeye girmeleri İstanbul’da üniversite öğrencileri tarafından protesto edilmişti. “Öfkeli Genç Türkler” imzasıyla kentin birkaç noktasında birden “Hudut namustur” yazılı pankart açan üniversite öğrencilerinden 6’sı gözaltına alınmıştı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından ifadeleri alınmak üzere İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edilen Semir Y., Ahmet Ç., Ersin A., Mert G., Yavuz A., Hüseyin B. isimli gençler, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlaması karşısında ifade verdi.

“OTURDUĞUM YERDE ÇOK FAZLA MÜLTECİ VAR, BU DURUMDAN ÇOK RAHATSIZLIK DUYUYORUM”

Edinilen bilgiye göre, Mert G. ifadesinde; şunları söyledi:

“Arkadaşlarımla gündemde olan mülteci konusu ile ilgili konuşuyorduk. Bir tepki gösterme fikri konuşuldu. Söz konusu pankartları hazırladık. Sonra da İstanbul’un bazı noktalarına astık. Herhangi bir suç işlemek amacımız yoktu. Ben Güngören’de oturuyorum Güngören’de çok fazla mülteci var. Bu durumdan artık rahatsızlık duyuyorum. Kendimce bu şekilde tepki verebileceğimi düşündüm. Herhangi bir oluşumla irtibatım yoktur. ‘Öfkeli Genç Türkler’ yazısını da internette görmüştüm. Beğendim. Havalı bulmuştum.”

“VATANINI MİLLETİNİ SEVEN BİRİYİM”

Gözaltına alınan gençlerden Hüseyin B. ise “Son günlerde medyada görmüş olduğumuz Afganistan uyruklu insanların ülkemize giriş yapmaları ve tahrik edici haberlerin olması nedeniyle hiçbir etki ve tesir altında kalmadan, bir tepki vermek amacıyla söz konusu pankartları hazırladık. Vatanını milletini seven biriyim. Kesinlikle devlete başkaldırma niyetinde değilim. Sadece mültecilere tepki vermek amacıyla bu eylemi yaptım” dedi.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun da adliyede ziyaret ettiği üniversite öğrencilerinin tamamı, savcılık işlemlerinin ardından, yurt dışına çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.