Ana Sayfa Yurt 17 Ağustos 2021

FENERBAHÇE VAPURU YENİDEN KOÇ MÜZESİ’NDE

Bakımı yapılan Fenerbahçe Vapuru, yeniden Rahmi M. Koç Müzesi’ndeki yerini aldı.

Rahmi M. Koç Müzesi’nde ‘Müze Vapur’ olarak sergilenen Fenerbahçe Vapuru’nun Haliç Tersanesi’ndeki bakım ve onarım işlemleri tamamlandı. 28 Haziran’da havuza alınan Fenerbahçe’nin, su altı sac değişimi, boyama, pervane sökümü, güverte ve taraça zemin ağaçlarının bakımı, küpeşte değişimi ile genel bakım ve onarım işlemleri gerçekleştirildi. Fenerbahçe Vapuru, yeniden Hasköy kıyısındaki Rahmi M. Koç Müzesi’ne döndü.

İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ UZATILDI

Fenerbahçe Vapuru, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Rahmi M. Koç Müzesi arasında imzalanan iş birliği protokolü ile Müze’ye devredilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2011 yılında Haliç Tersanesi’nde bakımını yaptırarak Fenerbahçe Vapuru’nu Müze’ye göndermişti. İş birliği protokolünü uzatan İBB, Fenerbahçe Vapuru’nu on yıl sonra yeniden bakımdan geçirdi.

YARIM ASIRI AŞAN HİZMET

Fenerbahçe Vapuru 2008, Paşabahçe Vapuru 2010 yılında emekliye ayrıldı. Fenerbahçe 55, Paşabahçe ise 58 yıl boyunca iskeleler arasında yolcu taşıdı. Fenerbahçe, 2011 yılındaki bakımın ardından Koç Müzesi’nde ‘Müze Vapur’ olarak hizmet vermeye başlarken Paşabahçe, Beykoz açıklarında kaderine terk edilmişti. 2020 yılında Haliç Tersanesi’nde restorasyona alınan Paşabahçe, yeniden yolcularına kavuşmak için gün sayıyor. Dolmabahçe Vapuru ise maalesef günümüze ulaşamadı.