Ana Sayfa Yurt 16 Ağustos 2021

İZMİT BELEDİYE BAŞKANI HÜRRİYET’TEN 17 AĞUSTOS MESAJI: “UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 1999 Marmara Depremi’nin 22’nci yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Hürriyet mesajında, “Hepimizde tarifi mümkün olmayan acılara yol açan 17 Ağustos Marmara Depremi’ni hiçbir zaman unutmayacağız ve unutulmasına da müsaade etmeyeceğiz” dedi.
 
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 22’nci yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
 
Yaşanan korkunun ve acıların tazeliğini ilk günkü gibi koruduğunun altını çizen Hürriyet, mesajında şunları kaydetti:
 
“17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen ve birkaç dakika içerisinde arkadaşımızı, kardeşimizi, annemizi, babamızı ya da evimizi kaybetmemize sebep olan Marmara Depremi’nin üzerinden tam 22 sene geçti. Hepimizde olduğu gibi tüm Türkiye’de de büyük yaralar açan ve etkilerini halen sürdüren bu felaketin ve benzerlerinin, bir daha yaşanmaması en büyük temennimizdir.  Her yıl olduğu gibi bu yıl da Marmara Depremi’ni anarken sadece yas tutmakla kalmamalı ve bir daha böyle acı olayların yaşanmaması adına çalışmalar yürütmeliyiz.
 
Tekrar bu deprem gerçeği ile karşı karşıya kaldığımızda böyle büyük acıların yaşanmaması ve kayıpların verilmemesi için plansız ve kaçak yapılaşmadan kaçınmalı, deprem yönetmeliğine uygun hareket etmeliyiz. Unutmamalıyız ki; Marmara Depremi gibi Türkiye’de meydana gelen tüm depremlerde yaşanacak insani, sosyal ve ekonomik tahribatları minimuma indirmek yine bizlerin elinde. İzmit Belediyesi olarak depremin değil, binanın öldürdüğünün bilincinde olarak hareket ediyor ve bir daha böyle acıların yaşanmaması için gerekli hassasiyeti tüm çalışmalarımızda gösteriyoruz. Ateşini her daim yüreğimizde hissettiğimiz Marmara Depremi gibi bir felaketin yeniden yaşanmaması temennisiyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, yakınlarını kaybeden vatandaşlarımıza ve milletimize başsağlığı diliyorum.”