Ana Sayfa Gündem 16 Ağustos 2021

İZMİR’DE MEMURLAR SOKAĞA İNDİ: “HÜKÜMET İVEDİLİKLE TEKLİFİNİ YENİLEMELİDİR”

Türkiye Kamu-Sen üyesi memurlar, hükümetin 6 milyona yakın memur ve memur emeklisi için 2022-2023 yıllarını kapsayan toplam yüzde 23’lük zam teklifini İzmir’de protesto etti. Türkiye Kamu-Sen İzmir Temsilcisi İrfan Toksoy, “Hayallere göre zam verip gerçekleri görmezden gelmenin bedelini kamu görevlilerimiz ödememelidir. Hükümet, ivedilikle teklifini yenilemek zorundadır” dedi. 

Türkiye Kamu-Sen İzmir Temsilciliği, hükümetin memur ve memur emeklileri için yaptığı zam teklifini, Konak’taki SGK İl Müdürlüğü önünde bugün kitlesel bir basın açıklamasıyla protesto etti. “Memuru sefalete mahkum ettiniz”, “Köle değil memuruz”, “Açlık sınırına geldik” yazılı dövizler taşıyan memurlar, hükümete zam teklifini yenilemesi için çağrı yaptı.

“TEKLİF GERÇEKLERİ KARŞILAMIYOR”

Türkiye Kamu-Sen İzmir Temsilcisi İrfan Toksoy, burada yaptığı açıklamada, zam teklifinin hedeflenen enflasyon oranlarına göre yapılmasını eleştirdi. Toksoy, şöyle konuştu:

“Kamu işveren heyeti, memur ve memur emeklilerine 2022 için yüzde 5+6, 2023 yılı için ise yüzde 6+6 maaş artışı öngörüyor. Bu teklif, bizim istediğimizin yarısı bile değildir. Dolayısıyla kabul edilmesi de mümkün değildir. Yıllık resmi enflasyon yüzde 18,95 seviyesindedir. Muhtemelen 2021 yılı enflasyonu yüzde 20 dolayında gerçekleşecektir. Bütün uluslararası kuruluşlar 2022 yılında Türkiye’de yıllık enflasyonun en iyimser tahminle yüzde 15 olacağını düşünmektedir. Yani önümüzdeki iki yıllık süre içinde enflasyon, toplamda en az yüzde 35-40 dolayında gerçekleşecektir. Yapılan teklif ise bu gerçekleri karşılamaktan uzaktır.

“HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ”

Bugüne kadar kamu görevlilerinin yaşadığı sorunların temelinde, maaş artışlarının hedeflenen enflasyona göre belirlenmesi gelmektedir. Hayallere göre zam verip gerçekleri görmezden gelmenin bedelini kamu görevlilerimiz ödememelidir. Hükümet, ivedilikle teklifini yenilemek zorundadır. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak, pazarlık yapmaya zaman kalacak şekilde bir an önce yeni ve kabul edilebilir bir teklifin gelmesi için hükümete açık çağrıda bulunuyoruz.”