Ana Sayfa Gündem 16 Ağustos 2021

CHP’Lİ GÜRSEL EROL’DAN VALİYE DESTEK: “İLİMİZİN VALİSİNE DEVLET ADINA SAHİP ÇIKMAYI KENDİME GÖREV BİLİYORUM”

SERRA TAYLAN 

Elazığ’da Vali Erkaya Yırık başkanlığında 9 Ağustos’ta kentsel dönüşüm üzerine yapılan toplantıya siyasi kanattan sadece AKP’lilerin katılması tartışma yarattı. Vali Yırık, toplantı için kendisi tarafından bir davetin söz konusu olmadığını açıklamış, AKP Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım da kendisini eleştirmişti. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Vali Yırık’ı destekleyerek, “Valilerimiz, hükümetin inisiyatifleriyle atanabilir ama devlet adına görev yaparlar. Onun için, ilimizin valisine karşı söylemlerimizde, haddimizi bileceğiz, yerimizi bileceğiz, seviyemizi bileceğiz. İlimizin valisine devlet adına sahip çıkmayı Elazığ halkının seçtiği bir milletvekili olarak kendime görev biliyorum” dedi.

Elazığ Valiliği’nde 9 Ağustos’ta Vali Erkaya Yırık başkanlığında, kentsel dönüşüm çalışmalarını konu alan bir toplantı yapıldı. Toplantıda Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AKP milletvekilleri Metin Bulut, Tolga Ağar ve AKP İl Başkanı’nın dışında başka hiçbir siyasi parti temsilcisinin davetli olmaması ilde tepkiye yol açmıştı. Tepkiler üzerine Vali Yırık, şu açıklamayı yapmıştı:

VALİ YIRIK: HERKESE EŞİT MESAFEDEYİM

“Bir davet söz konusu değil. Spontane olan bir gelişme söz konusu. Biliyorsunuz ki ben ilin valisi olarak tüm siyasilerin uzağında ve herkese eşit mesafede olan bir pozisyondayım. Dolayısıyla benim bugüne kadar yapmış olduğum kamu hizmetinde gerçekten belli bir yöne kanalize olmuş bir tavrımı, tarzımı asla görmediler, bundan sonra da göremezler. Çünkü ben devletin temsilcisiyim, Sayın Cumhurbaşkanımızın temsilcisiyim. Dolayısıyla herkese eşit mesafedeyim.”

AKP İL BAŞKANI YILDIRIM: BİR VALİ BÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPMAZ

Vali Erkaya Yırık’ın açıklaması üzerine AKP Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım da yazılı açıklama yaptı. Yıldırım’ın da açıklamasında şunları ifade etmişti:

“Koordinasyon toplantısı sayın Valimizin ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Olay bu kadar açıktır. Vali Bey’in bizim toplantıya katılmamızdan haberinin olmama ihtimali yoktur. Devlet teamüllerini bilen herkes şunu iyi bilir ki bir vali böyle bir açıklama yapmaz. Valiler neyi temsil ettiklerini en iyi bilen devlet adamlarıdır. Bir devlet adamının böyle bir açıklama yapması ihtimal ve akıl dışıdır.”

CHP’Lİ EROL’DAN AÇILIŞ TÖRENİNDEN YANIT

Bu tartışmaya CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol da davet edildiği Elazığ Belediyesi’nin Kent Köy Yaşam Alanı açılış töreninde yaptığı konuşma ile katıldı. Erol’un dün yaptığı konuşma şöyle:

“İyi bir belediye başkanı nasıl olur? İyi bir belediye başkanı hem başarılı bir belediye başkanı olur, hem de kendi ilindeki kamu düzeninin, kamu otoritesinin sağlanmasına, siyasette nezaketin egemen kılınmasına katkı verir. Bugün Ak Parti’li bir belediyenin, bir açılış töreninde Cumhuriyet Halk Partili bir milletvekilinin konuşma yapması, işte belediye başkanımızın iyi bir belediye başkanı olduğunun göstergesidir. Ben Sayın Belediye Başkanına bu nezaketinden dolayı da ayrıca teşekkür ederim. Keşke bu davranışları, iktidarıyla muhalefetiyle gücümüzü birleştirerek, başarıyı takdir ederek, hizmetteki eksiklikleri de yıpratıcı değil, yapıcı eleştirilerle getirerek, keşke Türkiye’de böyle bir siyaset anlayışını gerçekleştirebilsek. Niye? Çünkü bu ülke hepimizin, çünkü devlet hepimizin, çünkü bu bayrak hepimizin. Devletimiz, vatanımız ne kadar güçlü olursa, milletimizin özgürlüğü, milletimizin refahı da o derece güçlü olur. Onun için bunları önce bir ifade etmek isterim.

“İLİMİZİN VALİSİ AYNI ZAMANDA DEVLETİ TEMSİL EDER”

Diğer aslında bir konu daha var. Belki gündemle çok çok ilgili değil, bugün açılış töreniyle ilgili değil ama son bir haftadır Elazığ’ın gündemini meşgul eden, özellikle basında, medyada yer alan bir konuyla ilgili de düşüncelerimi paylaşmak isterim. Sevgili hemşerilerim bizler bu kentte seçilmiş kişileriz. Yani milletvekilleri, yani belediye başkanları, yani siyasi parti il başkanları, yani muhtarlarımız, yani sivil toplum örgütü başkanlarımız. Toplumda ve kamuda hepimizin ayrı ayrı görevleri var. Hepimizin sorumlulukları var. Ama bu bize devletin düzeniyle, devletin hiyerarşisiyle, devletin gelenekleriyle oynama ve onları yıpratma hakkını bize vermez. Devlet hepimizin devletidir ve devlet Türk Milleti için kutsaldır. Bu anlamda şunu ifade etmek istiyorum; ilimizin valisi yalnızca hükümeti temsil etmez. İlimizin valisi aynı zamanda devleti temsil eder. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nde makamında ve aracında Türk Bayrağı taşıyan iki makam vardır. Bunlardan birincisi devleti ve hükümeti temsil eden, milleti de temsil eden sayın Cumhurbaşkanının makamıdır, ikincisi hükümeti ve devleti temsil eden valilerimizdir.

“İLİMİZİN VALİSİNE DEVLET ADINA SAHİP ÇIKMAYI GÖREV BİLİYORUM”

Yani valilerimiz, hükümetin inisiyatifiyle atanabilir ama devlet adına görev yaparlar. Onun için, ilimizin valisine karşı söylemlerimizde, eleştirilerimizde, uyarılarımızda, haddimizi bileceğiz, yerimizi bileceğiz, seviyemizi bileceğiz. Birebir görüşmelerde uyarılar yapılabilir, ikazlar yapılabilir. Ama kamuya açık bir ortamda, kamuya açık bir düzende basın aracılığıyla ben, ilimizin valisi kim olursa olsun devleti korumak adına, devlet geleneğini korumak adına; ilimizin valisine devlet adına sahip çıkmayı Elazığ halkının seçtiği bir milletvekili olarak kendime görev biliyorum. Bunu da buradan belirtmek isterim.”

Erol’dan sonra kürüye gelen Elazığ Valisi Erkaya Yırık da konuşmasında konuyla ilgili olarak, “Gürsel Erol ilimizin beraberlik ve kardeşlik duygularına katkı sunduğu için ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

(Fotoğraflar: Tartışma konusu olan toplantıdan, arşiv)