Ana Sayfa Yurt 15 Ağustos 2021

KOZAN, İMAMOĞLU, CEYHAN VE YUMURTALIK İÇİN YENİ İÇME SUYU PROJESİ

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Kozan, Ceyhan, Yumurtalık ve İmamoğlu’na içme suyu götürecek Yedigöze Barajı İçme Suyu Projesi’nin müşavirlik hizmetini yürütecek firma ile sözleşme imzaladı.

İmza töreninde konuşan Zeydan Karalar, projeye ilişkin şunları söyledi:

“FRIT-2 kapsamındaki 28 milyon avrosu hibe, 37 milyon avrosu ise krediyle yapılacak olan işin imzasını atıyoruz. Yedigöze Baraj’ından Kozan’a, Ceyhan’a. Yumurtalık’a ve İmamoğlu’na su götürme işini böylece yapacağız. Hızlı başladık, hızlı gideceğiz. İmamoğlu ve Kozan’a öncelikle hayırlı olsun. Hemen akabinde Ceyhan’a da Yumurtalık’a da Yedigöze suyunu götüreceğiz. Dünya çapında çok deneyimli bir firma, bu konuda emek vermiş bir firma hem işimiz sağlam olacak hem en uygunu olacak hem de çok hızlı olacak.” 

4 İLÇE İLE KÖYLER VE MAHALLELER SAĞLIKLI İÇME SUYUNA KAVUŞACAK

Yedigöze Barajı İçme Suyu Temini Projesi kapsamında; Kozan, İmamoğlu, Ceyhan ve Yumurtalık ilçelerinin, bu ilçelere bağlı kırsalda bulunan köylerin ve mahallelerin, sağlıklı ve temiz içme suyuna kavuşması amaçlanıyor.

2050 YILI NÜFUS ARTIŞI ÖNGÖRÜLEREK YAPILIYOR

Projenin 1.etabında Yedigöze İçme Suyu Arıtma Tesisi ile İmamoğlu ve Kozan iletim hatları ile Kozan ilçesinin içme suyu şebeke değişimi inşaatı, 2. etabında ise Ceyhan ve Yumurtalık ilçelerinin uzun vadeli içme suyu ihtiyacının temini sağlanacak.

2050 yılı nüfus artışı ön görülerek, Yedigöze Barajı İçme Suyu Projesi kapsamında büyük ölçekli arıtma tesisi, ihtiyaç görülen konumlara su depoları ve 595 km’lik içme suyu boru hattı döşenmesi planlanıyor.