Ana Sayfa Gündem 15 Ağustos 2021

CHP’Lİ ŞEVKİN: “RANTSAL DÖNÜŞÜMLER HAYATLARI KARARTIYOR”

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, son günlerde birbiri ardına yaşanan doğal felaketlere ilişkin, “Beton bloklar, hidroelektrik santralleri, riskli alanlara, deprem fay hatlarına verilen imar izinleri, imar afları, kentsel değil ‘rantsal dönüşümler’ hayatları karartıyor. Doğayla inatlaşmayın, aklınızı başınıza alın” dedi. Şevkin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, Cumhuriyet tarihinin en başarısız bakanlarından biri olduğunu öne sürdü.

Müzeyyen Şevkin, bugün yaptığı yazılı açıklamada; TBMM’de verdikleri kanun teklifi ve araştırma önergeleri aracılığı ile yıllardır hükümeti sel ve heyelan bölgelerinde imar ve yapılaşma izni verilmemesi konusunda uyardıklarını, ancak hükümetin 20 yıl boyunca bu konuda bir arpa boyu yol almadığını iddia etti.

“RANTSAL DÖNÜŞÜMLER HAYATLARI KARARTIYOR”

Türkiye’nin doğa afetlere karşı tam anlamıyla savunmasız olduğunu iddia eden Şevkin, doğanın intikam almadığını, kendini yenilemeye çalıştığını belirterek önlem alınmaması durumunda bundan sonraki süreçte de aynı dramların yaşanacağı uyarısında bulundu.

Şevkin, “Doğayı basite almayın. Beton lobilerine teslim etmeyin. Bilimi yok saymayın. Ormanlar, dereler, yaylalar, meralar, yeşil alanlar, çevre, köyler, şehirler yok oluyor! Beton bloklar, hidroelektrik santralleri (HES), riskli alanlara, deprem fay hatlarına verilen imar izinleri, imar afları, kentsel değil ‘rantsal dönüşümler’ hayatları karartıyor” dedi.

“BAKAN PAKDEMİRLİ SEYİRCİ KALDI”

Bekir Pakdemirli’nin Cumhuriyet tarihinin en başarısız bakanlarından biri olduğunu ileri süren Şevkin, Pakdemirli’ye şu eleştirileri yöneltti:

“Orman yangınlarına karşı tutarsız açıklama ve uygulamalarına tanık olduğumuz Sayın Bakan, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde de kesilen ağaçların dere yatağına istiflenmesinden habersiz bir şekilde tomrukların felakete sebep olmasına seyirci kalmıştır. Bozkurt’taki Ezine çayı yatağının daraltılması da doğa olayının insan eliyle felakete dönüşmesinin açık bir göstergesidir. 400 metre genişliğiyle bilinen Ezine Çayı’nın 15 metreye sıkıştırılması, hangi akıl ve mantığın ürünüdür? Doğayla inatlaşmayın, aklınızı başınıza alın.”

Müzeyyen Şevkin, doğanın, çevrenin, ormanların, yaşam alanlarının beton lobilerine teslim edildiğini; Türkiye’deki kentsel dönüşümlerin ‘rantsal dönüşüme’ dönüştürüldüğünü iddia etti. Şevkin, arsa, arazi rantı, yağma politikası, imar düzensizliği, imar affı, denetimsizlik, planlama yoksunluğu, öngörüsüzlük, bilimsel verilerden uzak yönetim sürecinin Türkiye’yi uçuruma sürüklediğini savundu.