Ana Sayfa Gündem 15 Ağustos 2021

ÇAVUŞOĞLU’NDAN AFGANİSTAN AÇIKLAMASI: “DÖNMEK YA DA KALMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ, BÜYÜKELÇİLİĞİMİZ VE KONSOLOSLUK ARACILIĞIYLA BİZE ULAŞABİLİRLER”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan’da yaşanan son gelişmelerin ardından, Afganistan’da yaşayan vatandaşlarla ilgili, “Dönmek ya da kalmak isteyen vatandaşlarımız bize hem büyükelçiliğimiz, hem de konsolosluk çağrı merkezimiz aracılığıyla ulaşabilirler. Tüm ihtimallere karşı tüm hazırlıklarımızın olduğunu da söylemek isterim” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan’daki son gelişmelerle ilgili açıklama yaptı. Kabil Büyükelçiliği’nin faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Çağrı merkezlerimize gelen talepleri şu an topluyoruz, değerlendiriyoruz. Afganistan’dan ayrılmak isteyen vatandaşlarımız için ilgili kurumlarımızla işbirliği halinde her türlü imkanı sağlayacağız, gerekli hazırlıklarımız da tamamlandı. Zaten başından beri ulaştığımız vatandaşlarımız, dönmek isteyenler Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçaklarıyla ülkemize gelmişlerdi. Yine ülkede kalmak isteyen, Afganlarla evli ya da başka sebepten dolayı kalmak isteyen vatandaşlarımız var. Onların da güvenliği ve huzuru için Afganistan’daki ilgili kişi ve makamlarla temaslarımız devam ediyor. Diplomatik misyonlarımız ve tüm çalışma arkadaşlarımızla ilgili gerekli tedbirleri de zaten başından beri aldık. Kabil Büyükelçiliği’miz faaliyetlerini sürdürüyor. Buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Dönmek ya da kalmak isteyen vatandaşlarımız bize hem büyükelçiliğimiz, hem de konsolosluk çağrı merkezimiz aracılığıyla ulaşabilirler. Tüm ihtimallere karşı tüm hazırlıklarımızın olduğunu da buradan bir kez daha söylemek isterim.”