Ana Sayfa Gündem 14 Ağustos 2021

CHP’Lİ ÖZTUNÇ: “ERDOĞAN MUHALEFETİ SUÇLUYOR, AYNAYA BAKSA SUÇLUNUN KİM OLDUĞUNU GÖRÜR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, bölgede yaptıkları ilk incelemeler sonucunda dere yataklarına yapılaşma izni verildiğini, hidroelektrik santrallerin (HES) doğayı tahrip ettiğini belirtirken, “Dere yatağının hemen yanına, içerisine yapılaşmaya izin verilmiş. Bu yapılaşmaya kim izin verdiyse bugün yaşanan ölümlerin sorumlusu odur” dedi. AKP iktidarının yanlış çevre politikası izlediğini söyleyen Öztunç, “Sayın Erdoğan, Bozkurt’ta cami avlusunda miting yapıyor, muhalefeti, köşe yazarlarını suçluyor. Aynaya baksa suçlunun kim olduğunu görür” sözleriyle eleştirdi.  

CHP Heyeti, sel felaketinin yaşandığı bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Sel felaketi nedeniyle bölgede yaşanan hasarı belirleyen CHP Heyeti; yurttaşlarla görüşüyor, sorunlarını dinliyor. 

CHP Doğa Haklarından ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Sinop’un Ayancık ilçesi ile Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde etkili olan selin bir nedeni ve sorumlusunun olduğunu belirtti.

Öztunç, “Bu sel baskınları neden yaşanıyor? Birkaç örnek verelim. Dere ıslah çalışmaları yanlış yapılıyor. Dere yataklarına yapılaşmaya izin veriliyor. Hidroelektrik santral (HES) projeleri bu sellerin ana sebeplerinden birisi. Ormanlık alanlarda yüksek yerlerdeki ormanların seyrekleştirme adı altında kesilmesine izin verilmesi bu sellerin bir başka sebebi” diye konuştu. 

“DEVLETİ YÖNETENLERİN İHMALİ VAR”

Öztunç; iklim krizi, küresel ısınmanın da sel sebebi olduğunu söylerken, “Ama asıl ihmal var. Devleti yönetenlerin ihmali var. Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün Batı Karadeniz Havzası Taşkın Yönetim Planı, 2014 yılında yapılmış. 2014 yılı Ezine Çayı Planı’na göre burada sel olma ihtimali çok yüksek. Nehrin kıyısında yapılan o yüksekliklerin yanlış olduğu, sağ tarafın sol taraftan fazla olduğu, nehrin daraltıldığı yönünde uyarı var, ama maalesef hükümet buna duyarsız kalmış” dedi. 

“NÜFUS DÜŞMÜŞ AMA DERE YATAĞININ HEMEN YANINA, İÇERİSİNDE YAPILAŞMA İZNİ VERİLMİŞ”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1/100.000’lik ölçekli çevre düzeni planında nüfusun artacağını öngördüğünü, bu nedenle yapılaşmaya izin verdiğini ifade eden Öztunç, şunları söyledi: 

“Oysa Bozkurt’un 2002 yılında nüfusu 10 bin 100 civarında. Bugün ise 9 bin. Nüfus düşmüş ama nehir, dere yatağının hemen yanına, içerisine yapılaşmaya izin verilmiş. Bu yapılaşmaya kim izin verdiyse, bugün yaşanan ölümlerin sorumlusu odur. Devlet Su İşleri, HES konusunda yanlış bilgilendirme yapıyor. Konuyu çarpıyor. HES kapakları açıldı, açılmadı, bırakın bu tartışmayı. Asıl tartışılması gereken HES’lerin doğaya verdiği zarardır.” 

“SU AKMIŞ, GERÇEK YATAĞINI BULMUŞ”

CHP’li Öztunç, HES yapımıyla suyun yukarıda barajda tutulduğunu, bu nedenle dere yataklarının kuruduğunu belirterek, “Dere yatağı kuruyunca da yerel yönetimler, Bakanlık yapılaşmaya izin veriyor. Ardından çok şiddetli bir yağmur yağdığında dere yatağında su akınca bu evler yıkılıyor, insanlar yaşamından oluyorlar. ‘Su akar yatağını bulur’ demiş atalarımız. Su akmış, gerçek yatağını bulmuş. Dereye gelmiş, başka yere gitmemiş. Daha önce HES için yönlendirilen bölgeye gitmiyor, normal kendi yatağına giriyor, oradaki evleri tahrip ediyor, insanların yaşamını yitirmesine sebep oluyor” dedi. 

“AYNAYA BAKSA SUÇLUNUN KİM OLDUĞUNU GÖRÜR”

“Yağmurun şiddetini, büyüklüğünü hiçbir kulun engelleme şansı yok, ama seli engelleme şansı insanın elindedir” sözünü yineleyen Öztunç, şunları söyledi:

“Ama, seli engelleme şansı siyasetin elindedir. Siyasetçiler, hükümet, yanlış çevre politikaları güttüğü, uyguladığı için bugün bu sellerden insanlarımız yaşamlarını yitiriyor, büyük zararlar görüyoruz.

AK Parti hükümeti, geldiği günden bugüne, çevre duyarlılığı göstermemiş; sadece para için bu kadar HES’e izin vermiştir. Para için ormanları ormansızlaştırma politikaları gütmüştür. Yine para için dereleri yanlış ıslah etmiştir.

Sorumlu Çevre ve Şehircilik Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı; hükümettir, hükümet. Başka kimsede aramasınlar sorumluluğu. Çıkıp da başkalarını suçlamasınlar. Suçlu kendileri. Sayın Erdoğan, Bozkurt’ta cami avlusunda miting yapıyor, muhalefeti, köşe yazarlarını, yorumcuları suçluyor. Aynaya baksa suçlunun kim olduğunu görür.”