Ana Sayfa Gündem 14 Ağustos 2021

AYANCIK’TA SEL MAĞDURU YURTTAŞ: “BU BÜYÜKLERİN SUÇU, ÇEKENLER DE GARİBANLAR”

HABER: Burcu KAHRİMAN – KAMERA: Aşkın ÖZDEMİR

Sinop’un Ayancık ilçesinde, yurttaşlar; sel yarattığı zararın dere yatağı üzerindeki tomruklar nedeniyle büyüdüğünü söyledi. Bir yurttaş, “Dere yatağına onca ton tomruk konulmaz. Sürekli söylenildi ‘orası yasak, tehlikeli’ diye ama başındaki olanlar yaptılar. Ama sorumlusu onlar. Onlar şimdi sıcacık yataklarında yatıyorlar. Hiçbir yerlerinde çamur yok. Biz 4-5 günden beri bu şekildeyiz, uykumuz yok” derken; bir başka sel mağduru yurttaş ise, “Bu büyüklerin suçu, çekenler de garibanlar” diye konuştu.

Samsun, Sinop, Kastamonu, Bartın ve Karabük’te etkili olan sağanak yağış, bazı bölgelerde sele neden oldu. Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde Ezine Çayı, Sinop’un Ayancık ilçesinde de Ayancık Çayı taştı, kent merkezleri sular altında kaldı. Yüzlerce araç sel sularına kapılarak sürüklendi. Ev ve iş yerlerini su bastı.

Sinop Ayancıklı yurttaşlar, mağduriyetlerini ANKA Haber Ajansı’na anlattı. Bir oto galeri sahibi, araçlarının sular altında kaldığını belirtirken, şunları söyledi:

“Gördünüz, diyorlar ki, rapor tutulacak. Şu arabayı alamıyoruz, niye, bir tutanak olmadığı için. Burası doğal afet (afet bölgesi) sayıldı diyorlar, sigorta şirketini arıyoruz; ‘emniyetten, bir yerden bir şey bulun’ diyorlar. Tutanak tutuldu diyoruz, hala bir şey yapmıyorlar.

“CANIMIZ SAĞ OLSUN AMA BİR AN ÖNCE YARDIM”

Selin tahribatını kendi imkanlarıyla temizlemeye çalıştıklarını söyleyen yurttaş, “Benim bu arabam gitti, bu gitti. Dükkânın halini görüyorsunuz. 3 gün oldu daha kimse gelmedi. Amcam, amcam, babam ben. Hiçbir yardım yok. Bak geziyorlar, ediyorlar. En büyük yardım hastane, jandarma, polis karakolunun ora. Bizim ev de çukurda kaldığı için hep böyle. Sanayide de dükkân gitti benim. Benim şu an zararım 3 milyonu geçti. Tırnaklarımızla geldiğimiz yer bir anda gitti. Canımız sağ olsun ama bir an önce yardım. Şu arabaları çıkaralım şuradan.”

“SEL HER ŞEY ALDI, GÖTÜRDÜ”

Kendi imkanlarıyla selden geriye kalan dükkanını temizlemeye çalışan bir gözlükçü, “Hiçbir şeyimiz kalmadı. Sel her şeyi aldı, götürdü. Allah’a çok şükür canımıza bir zeval gelmedi. Burada ölen insanlar var. Kendi acımıza üzülemiyoruz onlara üzülmekten” dedi.

Tüm malzemelerinin selle birlikte tamamen gittiğini söyleyen esnaf, 200 ile 300 bin TL arasında zararı olduğunu da ekledi.

“BORCUNU ÖDEDİĞİM ARABAM PERT HALDE”

Ayancık Çayı’nın selle birlikte kent merkezine getirdiği tomruklardan şikayet eden yurttaş, “Tomrukları dere yatağına koyanda hata. O var ya ölse bile yatacak yeri yoktur. Ben, borç ile aldığım arabam, şu anda borcunu ödüyorum, ama pert halde” dedi.

“ONLAR SICAK YATAKLARINDA YATIYORLAR, HİÇBİR YERLERİNDE ÇAMUR YOK”

Yurttaş, “Çok korktuk. Bizim yer zaten dere yatağı. Dere yatağına onca ton tomruk konulmaz. Sürekli söylenildi ‘orası yasak, tehlikeli’ diye ama başındaki olanlar yaptılar. Ama sorumlusu onlar. Onlar şimdi sıcacık yataklarında yatıyorlar. Hiçbir yerlerinde çamur yok. Biz 4-5 günden beri bu şekildeyiz, uykumuz yok” diye konuştu.

“İKİ KEDİ, İKİ GÜN MAHSUR KALDI, KURTARAMADIK”

Sel nedeniyle hayvanların da mağdur olduğunu söyleyen yurttaş, “Hayvanlarımız gitti. Küçük yavru iki tane kedi, şurada iki gün mahsur kaldı. Biz onları kurtaramadık. O kadar ağladılar ki içimiz gitti” dedi.

“BİZ BEŞ KARDEŞİZ, BEŞİMİZİN DE ARABALARI GİTTİ”

Yurtdışından tatil için memleketi Ayancık’a gelen bir başka yurttaş, yaşadıklarını anlatırken sözleri boğazında düğümlendi. İzne geldiğini belirten yurttaş; “Söylenecek bir şey yok, her şey meydanda. Biz beş kardeşiz, beşimizin de arabaları gitti. Allah’tan biz köydeydik. Söyleyecek şey bulamıyorum. Bu kadar hasar hiçbir yerde görülmemiş. Ben kendim yaşadım, dördüncü kattan sadece izledik. Gelen tomruk bir vurdu camdan içeriye” diye konuştu.

“BÜYÜK BALIK BİZİ YUTTU”

Sel mağduru yurttaş, “Bu büyüklerin suçu, çekenler de garibanlar. Bu sadece Ayancık’ta da değil yani” derken kiracısı olan kadın, “Büyük balık küçük balığı yutar. Büyük balık bizi yuttu. Burnundan gelsin diyoruz başka bir şey demiyoruz” diye sitem etti.

“CEBİNİ DOLDURMAYLA HİÇBİR ŞEY OLMUYOR”

Ayancık’ta tahribatı tomrukların yarattığını söyleyen yurttaş, “Aşağılarda bile kıyamet gibi tomruk var. Sorumlusu tomrukları koyanlar. Gelsin çıkarsın kim koyduysa oraya. Gelsin, bütün masraflarımızı da karşılasın. Cebini doldurmayla hiçbir şey olmuyor” çağrısı yaptı.

“SENELERDEN BERİ ÇALIŞTIĞIM, EMEĞİMİN HALİ BU”

Aracını iki ay önce aldığını söyleyen Ayancıklı bir başka yurttaş, derdini şöyle anlattı:

“Herkesin durumu belli. Devletimiz bir şeyler yapması gerekiyor ama ne yapacak ne edecek bilmiyoruz. Zor durumdayız. En kısa zamanda yardım istiyoruz. Senelerden beri çalıştığım, emeğimin hali bu. Ne olacak sonumuz bilmiyoruz. Allah’a çok şükür evlerimizde bir şey yok. Bodrumlarımız beter, bütün erzak oradaydı. Bu arabayı iki ay önce aldım, olduğu gibi gitti. 100 bin TL’ye yakın zararım var. Orada da bir arabam var, emanet bir araba. O da aynı şekilde. Bugün tespit için geldiler ama ne kadar yardım yapacaklar hiç bilmiyoruz.”