Ana Sayfa Yurt 13 Ağustos 2021

YÖNETMEN JALE İNCEKOL, DENİZLİ’DE KADINLARIN BAŞARISINI ANLATAN BELGESELE İMZA ATTI

AYHAN ÇİMENDAĞ

Denizli’nin Bozkurt ilçesinde mesleği ve geliri olmayan kadınlara, gelir getirecek bir beceri kazandırma düşüncesiyle açılan bez bebek yapım atölyesi, belgesel oldu. “Narperi’nin Bileziği” isimli belgeselde, Denizlili kadınların hayatı anlatıldı.

Yönetmen Jale İncekol, senaryosunu Yazar Esen Armağan Özakbaş’la birlikte yazdıkları “Narperi’nin Bileziği” isimli belgeselde, Denizlili kadınların hayatını anlattı. Atölye Denizli Soroptimist Kulübü ve Bozkurt Belediyesi’nin paydaşlığında yapılan çekimlerde kadınların başarıları anlatıldı.

“KADINLARIN HAYALİ BEYAZ ATLI PRENSLE EVLENMEK DEĞİL, BEYAZ ATLA DÜNYAYI GEZMEK”

Yönetmen Jale İncekol, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik’e projeden bahsettiğimde çok heyecanlandığını belirterek şunları söyledi:

“Başkan Çelik, bir süre önce Bozkurt’ta kurulan kadın kooperatifinin üyeleri ile filmi gerçekleştirebileceğimi söyledi. Bunun üzerine Denizli Soroptimist Kulübü çekimlerden iki ay önce Bozkurt Kadın Kooperatifi’nde el sanatları atölyesi başlattı. O süre zarfında ben de atölyeye giderek kadınlarımızı daha yakından tanıma imkanı buldum. ‘Narperi’nin Bileziği’ masalındaki kadın terzilik yaparak kazandığı parayla at satın alıp, çevre köylere dolaşmaya gidiyor. Masaldaki iki kadın karakterin hayali, beyaz atlı prensle evlenmek değil, dünyayı gezmek olarak öne çıkıyor. Burada terzilik özgüveni ve mutluluğu arttıran, kadının istediği kararları vermesine olanak sağlayan bir altın bilezik, meslek olarak sunuluyor.”