Ana Sayfa Yurt 13 Ağustos 2021

SELİMİYE CAMİİ’NİN ÇEVRE DÜZENLEME PROJESİ HÜKÜMETİ BEKLİYOR

GÖKHAN TUZLADAN

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan ve Mimar Sinan imzasını taşıyan Edirne’deki Selimiye Camii’nin çevresi düzenlemesi için hükümetin adım atması bekleniyor. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, belediye olarak hazırladıkları projenin yapımını, kendilerine gelen teklif üzerine Çevre Şehircilik Bakanlığı’na bıraktıklarını belirtti ve ihaleye çıkılmasını beklediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Edirne’ye gelene ve Başkan Gürkan ile Selimiye projesini görüşen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Projeyi bakanlık ve belediye ortaklaşa yürütecekler” demişti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Recep Gürkan, 4 bin metrekarelik alanın iki ayrı projede ele alındığını belirterek şu bilgileri verdi:

“Belediye Meclisi’nde bir karar aldık, bizim yaptığımız onayları alınmış, kurul tarafından da onaylanmış projemizi, şimdi yaptığımız protokol kapsamında Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Edirne Belediyesi müştereken yapıyoruz. Finansını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sağlıyor, diğer kısımlarını biz yürütüyoruz. Yani ortak yapılan bir çalışma. Bu tür çalışmalarda projeniz olmadan para bir işe yaramıyor, kullanamıyorsunuz. Tek başına projeniz var, paranız yok; yine bir işe yaramıyor, kullanamıyorsunuz. Ama biz hem projemizi bitirdik Edirne Belediyesi olarak hem finansını ayarladık. Ama Sayın Bakan ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın böyle bir isteği olunca ‘tabii, hay hay, memnuniyetle’ yani, yerel yönetim ve merkezi yönetim iş birliği ile olmasından bence de bir mahsuru yok. Dediğim gibi kararımızı aldık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokolümüzü de imzaladık. Şu anda yapım ihalesini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapım İşleri Genel Müdürlüğü yürütüyor. Bugün yarın ihaleye çıkılması lazım.

BELEDİYE 70 MİLYON LİRALIK MAL VARLIĞINDAN VAZGEÇTİ

Burada rakamları söylemeyeceğim, uygun da bulmuyorum ama belediye dükkanlarından, 16 belediye dükkanını artı bir kafeteryadan, yani yaklaşık bugünkü değeri belki de 70 milyon liralık bir mal varlığından vazgeçiyoruz. Ne için? Selimiye ve çevresi daha güzel olsun diye. Edirne Belediyesi, her zaman Selimiye’nin etrafını yapabilecek güçtedir.”

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
* Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan
* Selimiye Meydanı Projesi Arşiv Görüntüsü