Ana Sayfa Gündem 13 Ağustos 2021

KAFTANCIOĞLU: “ADALETİ BU ÜLKEYE HAKİM KILABİLMEK İÇİN HEP BERABER MÜCADELE EDECEĞİZ”

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, 2017’de Gazi mahallesindeki Kent Ormanı çıkışında polislerin “dur” ihtarına uymadıkları gerekçesiyle ateş açtığı araçta hayatını kaybeden Oğuzhan Erkul ve Barış Kerem’in ailelerini ziyaret etti. Yaklaşık 4 yıl süren dava sürecine ilişkin değerlendirmede bulunan Kaftancıoğlu, “Adaleti bu ülkeye hakim kılmak için hep beraber mücadele edeceğiz” dedi. 

Canan Kaftancıoğlu, Sultangazi ilçesinde yaptığı ziyaretler sırasında, Oğuzhan Erkul ve Barış Kerem’in anneleri Seyran Erkul ve Melike Taş’ı ziyaret etti. Hukuksal olarak iyi yürütülemeyen süreçlerle acıların katlanarak arttığını belirten Kaftancıoğlu “Ülkede adalet olmayınca yorum yapmak bana da zor geliyor. Ancak inandığım bir şey var ki 2017’de yaşanıp bu yıla kadar acınızın katlanarak artmasına vesile olan olay, ‘Geçmişte bu tip olaylar oluyordu ve bundan sonra olmasın diye’ adaleti bu ülkeye hâkim kılabilmek için hep beraber mücadele edeceğiz. Bu mücadelede sadece CHP İl Başkanı olarak değil, bir anne olarak, bir Canan olarak, bir kadın olarak, acınıza empati yapabilen bir kardeşiniz olarak partim adına elimizden ne geliyorsa yapacağız’’ dedi.

“GENÇLERİ ÖLDÜRÜN, BİZ SİZİ KORUYALIM DENİLDİ”

Mahkeme sürecinde yaşanan hukuksuzluklara ve sanıklara gerekli cezanın verilmediğine değinen Seyran Erkul ise şunları söyledi:

“Ödül verildi. ‘Gençleri öldürün, biz sizi koruyalım’ denildi. Dört yıl süründük o mahkeme salonlarında. Tek umudum vardı, ‘adalet yerini bulacak’. Benim tek güvencem oydu. O gün çocuklarımızı bir kez daha mezara koyduk. O acıyı bir kez daha yaşadık. Hatta acımızı bile yaşatmadılar bize. Biz cenazemizi bile alıp götüremedik. Neydi suçumuz, neydi suçları çocuklarımızın? Bir başka anne daha yanmasın, bir başka baba daha yanmasın. Başkasının başına gelmesin benim yaşadığım. Çabam da o.”

“O POLİSLER BİZİM KARŞIMIZDA GÜLÜYORLARDI’’

İlk mahkemede hâkimin polislere “yavrum’’ diyerek hitap ettiğini ve dava süresince yargıcın defalarca değiştiğini belirten Melike Taş ise “Adalet yok. Hâkimin kalkıp o polislere, ‘yavrum’ diye hitap ettiği gün ilk mahkememiz vardı ve polisler bizim karşımızda gülüyorlardı. 44 yaşındaki Zafer’e, yani ilk ateş eden polise ‘oğlum’ diye hitap ettiği zaman ‘Bu mahkemeden hiçbir şey çıkmayacak’ dedim. Haydi bir umut, haydi bir umut, defalarca hâkim değişti ama artık adalet yok bu ülkede. Bunu önceden de biliyorum zaten. Ancak bizzat yaşamış olduk. Şu noktadan sonra empati de kuramıyorlar. Böyle bir kafa yapısına öyle bir vicdana sahip değiller. Son mahkemede konuştuğumuzda sadece dalga geçer gibi boşuna dinlediler. Sonra da hâkim, ‘Aileler adına çok üzülüyorum, özür dileyerek açıklıyorum bu kararı’ dedi ve 24 bin lira para cezası verdi’’ şeklinde konuştu.

“SİZE ÇOCUKLARIN EN SEVDİĞİ YEMEKLERİ YAPTIK”

Melike Taş, çocuklarının en sevdiği yemekleri Kaftancıoğlu ve beraberindeki heyete ikram ederken şunları söyledi:

“Biz çocukların en sevdiği şeyleri yaptık. Siz de onların niyetine yiyin. Bunları Seyran yaptı. Bir de sevdiği tatlılar vardı çocukların, onlardan aldık. Bunları çok seviyorlardı. Ben en son Barış’ın doğum gününde de aldım. Burada bir tane komşu var mahallede, herkes ile çok haşır neşir. Ekleri çok seviyordu Barış ve ekler alıp ona verdim. Ne kadar çocuk varsa herkesin kapısına git ve dağıt dedim. Sağ olsun mahalledeki bütün kapıları tek tek çaldı ve çocuklara götürdü verdi. Bizim de tek tesellimiz bunlar işte.”

KAFTANCIOĞLU’NDAN AİLELERE CHP LİDERİ İLE BULUŞTURMA SÖZÜ

Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcıları Burkay Düzce, Kemal Avseven, Özgür Birgün ve Sultangazi İlçe Başkanı Murat Poyraz ile birlikte gerçekleştirdiği ziyaretin sonunda acılı ailelere her türlü desteği vermeye devam edeceğini belirtirken, Seyran Erkul ve Melike Taş’a, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile buluşturma sözü verdi.

NE OLMUŞTU?

14 Nisan 2017 günü, arkadaşlarının doğum gününü kutladıkları İstanbul Sultangazi ilçesi Gazi mahallesi Kent Ormanı çıkışında, polislerin “dur” ihtarına uymadığı ve saz kılıfının silah sanıldığı gerekçesiyle ateş açtığı araçta, yaşları 15 ila 18 arasında olan beş çocuk bulunuyordu. Oğuzhan Erkul ve Barış Kerem, polislerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybederken Demirhan Erkul, Ramazan Altürk ve Birkan Yüksel ise yaralandı. Açılan dava 4 yıl sürdü. Mahkeme, sanık polisler Erkan Ekmekçi, Kenan Akıl, Zafer Sağlam ve Davut Bakır’a 6′şar yıl hapis cezası verdi ve bu hapis cezalarını 24 bin 300 TL adli para cezasına çevirdi. Ceza 24 ay takside bölündü.