Ana Sayfa Gündem 13 Ağustos 2021

“İZMİR’DE MÜLTECİ OKULU YAPILACAK” İDDİASI, TBMM GÜNDEMİNDE

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir’in Karşıyaka ilçesine bağlı Bostanlı Mahallesi’nde “Kriz zamanlarında herkes için eğitim projesi” adı altında yapımına başlanan okulla ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Bostanlı halkının “Mülteci okulu” olacağı iddiasıyla protesto ettiği okulla ilgili Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Sertel, “İzmir’in en nezih, en güzel yerlerinden biri olan Bostanlı’da şehrin göbeğinde mülteci okulu yapmak hangi aklın ürünüdür” dedi.

İzmir’de, söz konusu okula benzer 4 okul yapılacağını öne süren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, bu projelerin içeriğinin halkla paylaşılmadığını söyledi.

AB kaynakları kullanılarak yapılan okulların söylenildiğinin aksine şehrin göbeğinde mültecilerin toplanacağı bir alan haline getirileceğini iddia eden Sertel, Karşıyaka Bostanlı Mahallesi’nde yurttaşların da protesto ettiği okulla ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

“PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALIYOR”

AKP iktidarının çeşitli isimler altında, farklı yollarla Afganları ve Suriyelileri ülkeye doldurduğunu söyleyen Sertel, açıklamasında şunları kaydetti:

“Halka rağmen yapılan hiçbir iş başarıya ulaşmaz. Bostanlı halkının yoğun protestosuna rağmen, projenin içeriği gizlenerek yapılan bu okul kabul edilemez. ‘Parayı veren düdüğü çalar’ misali AB’den maddi kaynak sağlayan iktidar, ülkenin geleceğini düşünmeden inanılmaz adımlar atıyor. Finansal kaynak sağlayarak AKP iktidarına her istediğini yaptırıyor. Milyonlarca Suriyeliyi ve yüzbinlerce Afgan’ı ülkeye dolduran AKP iktidarı, bu insanları ülkelerine göndermeye çalışacağına yeni yeni projeler geliştirerek yerlerini sağlamlaştırıyor. Milli Eğitim Bakanı’na ‘Kriz zamanlarında herkes için eğitim projesi’nin içeriğini sordum. Bu okulda hangi gruplara hangi eğitimler verileceğini öğrenmek istiyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ve bakanlıktan tatmin edici bir açıklama bekliyoruz. Şehrin göbeğinde mantar gibi biten bu proje, halkın tepkisi dikkate alınarak durdurulmalıdır. Karşıyaka Belediyesi üzerine düşeni yapmış ve ruhsat vermemiştir. Halka rağmen yapılmak istenen bu projenin derhal gözden geçirilmesini bekliyoruz.”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, şu sorulara yanıt aradı:

“İzmir, Karşıyaka Bostanlı Mahallesinde “Kriz zamanlarında herkes için eğitim” adıyla yapılan projenin içeriği nedir?

Bahse konu isimle yapılan projenin mülteci çocuklar için yapıldığı iddiaları doğru mudur?

Bahse konu projeden İzmir’de ve Türkiye genelinde kaç adet yapılacaktır? Bu okulların toplam maliyeti ne olacaktır? Finansmanını kim sağlayacaktır?

Kriz zamanlarında herkes için eğitim projesinin çıkış noktası hangi öğrenci gruplarıdır?

Bu okullarda normal okullardan farklı olarak neler yapılacaktır, hangi alanlarda eğitim verilecektir?”