Ana Sayfa Gündem 13 Ağustos 2021

İYİ PARTİLİ CESUR’DAN BAKAN ÖZER’E: “YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN NİYET BEYANI VAR ANCAK İCRAAT DA VAR MI”

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, okullarda yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağına ilişkin belirsizliği TBMM gündemine taşıdı. “Uzaktan eğitime erişemeyen 4 milyon öğrenci var, okulların açılması elzem. Yüz yüze eğitim için niyet beyanı var ancak icraat da var mı” diyen Cesur, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, “Hazırlıkların tamamlanması için hangi tarih ön görülmektedir” diye sordu. 

Aylin Cesur, Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Cesur, önergesinde, “EBA’ya ve uzaktan eğitime erişemeyen 4 milyon öğrenci var, okulların açılması elzem” dedi. İngiltere gibi ülkelerin normalleşme adımlarını, ilk olarak eğitim kurumlarına odaklanıp yüz yüze eğitime geçerek başlattığını belirten Cesur, iktidarın salgın sürecindeki eğitim politikasını, “İngiltere’de olduğu gibi çabuk test kitleri ve okul öğrencilerinin düzenli test edilmesi gibi uygulamalar hayata geçirilemediği için salgın, sınıftaki öğrenciler arasında da hızla yayılmış ve hastalık evlere de yayılmıştır” sözleriyle eleştirdi.

“KARARIN BİR AN ÖNCE DUYURULMASI GEREK”

“Hala ne ilkokul ve lise seviyesinde ne de üniversitelerde ders durumunun ne olacağına dair bir açıklama yapılmıştır. Yüz yüze eğitim için niyet beyanı var ancak icraat da var mı” diyen Cesur, okulların açılması kararının bir an önce duyurulmasını istedi. Cesur, Özer’e şu soruları yöneltti:

-“2021-2022 eğitim öğretim yılının yüz yüze devam edebilmesi için ne gibi önlemler alınmaktadır? Hazırlıkların tamamlanması için hangi tarih ön görülmektedir?

-Okullarımızda çalışan her görevden personelimizin ve öğretmenlerimizin ne kadarı 2 doz aşısını olmuştur?

-Yüz yüze eğitimin devam edememesi durumunda uzaktan eğitime ulaşamayan 4 milyona yakın öğrencimiz için ne gibi çözümler geliştirilecektir?

-Uzaktan eğitime erişemeyen öğrencilerimizin bugüne kadarki kayıpları nasıl giderilecektir?”