Ana Sayfa Yurt 13 Ağustos 2021

GURBETÇİLER DÖNÜŞ YOLUNDA: “38 SENEDİR BEN BURAYA GELİYORUM, 38 SENEDİR BU BÖYLE”

GÖKHAN TUZLADAN

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde çalışan ve tatil için Türkiye’ye gelen gurbetçilerin dönüş yolculukları başladı. Kapıkule, Hamzabeyli, Dereköy, İpsala ve Pazarkule sınır kapılarının önünde uzun araç kuyrukları oluştu. Belçika vatandaşı Çilem Önder, Kapıkule Sınır Kapısı’nda; “38 senedir ben buraya geliyorum, 38 senedir bu böyle” dedi.

40 dereceyi bulan sıcağın altında bekleyen gurbetçiler arasında tansiyon, zaman zaman yükseliyor. Sıradaki gurbetçiler, işlemlerin hızlanmamasını, zaman zaman kornaya basarak protesto ediyor.

Belçika vatandaşı Çilem Önder, dün sınır kapısını ziyaret eden İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu’na şunları söyledi:

“38 senedir ben buraya geliyorum, 38 senedir bu böyle. Gelirken bütün gümrükleri açtılar. Euro’lar gelsin. Korona yok. Şimdi ne oldu? Euro’lar bitti. Eurolar geri gidiyor. Ama nereye? Bak, kapılar açılmıyor değil mi?

Belçika Konsolosluğu’nu arıyorum, diyorum ‘Belçika vatandaşı olarak buradayım, resmen kaldım.’ ‘Geri dön’ diyor. ‘Kayseri’ye, geldiğin yere geri dön, uçağa bin.’ Arabam? ‘Ne yaparsan yap, arabanı’ diyor. Dışişleri Bakanlığı’nı arıyorum, bana diyor ki; ‘En son bizi mi aradın?’ Evet, en son seni aradım. Ne olacak? Ha ilk aramışım, ha son aramışım. Yine bir şey yapmayacaksın. Hiç kimse, hiçbir şey yapamıyor. Resmen, bildiğiniz rezillik, başka bir şey değil. Avrupa hakları bana ne diyor biliyor musun? ‘Hiçbir şey yapamıyoruz, kusur bakmayın.’ Bulgaristan, affedersiniz, sutyenime, donuma kadar açıyor ve hiç kimse bir şey yapamıyor. Türkiye’de hiç kimse, hiç kimseye bir şey yapmıyor. Hiçbir şey yapılmıyor. Çay dağıtıyorlar, bu kadar.”