Ana Sayfa Gündem 13 Ağustos 2021

CHP’Lİ GAYTANCIOĞLU’NDAN ‘AYÇİÇEĞİ’ AÇIKLAMASI: “ÜRETİCİNİN FİYAT BEKLENTİSİ 6 LİRA”

GÖKHAN TUZLADAN

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, yaklaşan ayçiçeği hasadı öncesinde, “Üreticinin fiyat beklentisi 6 lira civarında. Bir an önce üreticimize 6 lira fiyatı versinler ve destekleme primi olarak da 50 kuruştan 1 liraya artış yapsınlar” dedi

Türkiye’nin ayçiçeği üretiminin yüzde 18’ini karşılayan Edirne’deki bir ayçiçeği tarlasından iktidara seslenen Okan Gaytancıoğlu, girdi maliyetlerinin üreticinin belini büktüğünü söyledi. Gaytancıoğlu, şöyle konuştu:

“BU YIL DAHA ÇOK ÜRÜN BEKLİYORUZ”

“1 litre ayçiçeği yağı, geçen sene 6 TL iken yıl sonunda 20 liraları buldu. Bunun temel nedeni, Türkiye’nin kendi kendine yeterli olmaması, ithalatçı bir ülke olması. Ayçiçeği fiyatları böyle artınca üreticimizde daha fazla ekti. 1 milyon 300 bin tondan, bu sene 1 milyon 700 bin tonları bekliyoruz. Verimler fena sayılmaz. Son zamanlarda bir kuraklık yaşandı ama yine bu üretim rakamını bekliyoruz.

“ÜRETİCİNİN PARA KAZANMASI LAZIM”

Bu rakama ulaştığımız zaman dışa bağımlılıkta bitiyor. Dışarıya 1-1,5 milyar dolar para ödüyoruz. Bunun gerçekleşebilmesi için üreticinin para kazanması lazım. Geçtiğimiz yıla göre gübre fiyatları yüzde 100, yüzde 150 arttı. Şimdi üreticinin fiyat beklentisi 6 lira civarında. Neden 6 lira civarında? Çünkü herhangi bir limanımıza 1 kg ayçiçeğinin teslimi, 5,5 dolar. Yani tonu 550 dolar. Tonu 550 dolar olan bir ürünün Türkiye’ye teslimi, yaklaşık 5 lirayı buluyor, dolar kurunu dikkate aldığımızda. Ama bunu koruyan bir gümrük vergisi var. Ben inanıyorum ki 2 sene sonra Türkiye kendi kendine yeterli olacak ve piyasa dengeye kavuşacak.

Küspesi çok değerli, hayvancılığa da çok katkısı var. Düşünün, 1,5 milyon ton üretirken 2,5-3 milyon tonlara çıkacağız ve küspe miktarımızda artacak. Yemde de dışa bağımlılığımız bir ölçüde azalacak. Tarım Bakanını göreve çağırıyorum. Bir an önce üreticimize 6 lira fiyatı versinler ve destekleme primi olarak da 50 kuruştan 1 liraya artış yapsınlar. O zaman üretene destek verilir mi, verilmez mi? Biz üretici olarak inanıyoruz ki buna cevap vereceğiz. Türkiye dışa bağımlı olmasın. Ukrayna çiftçisi, Moldova çiftçisi, Rus çiftçisi para kazanmasın; Türk çiftçisi para kazansın”