Ana Sayfa Gündem 13 Ağustos 2021

AYANCIKLILAR İLÇENİN AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMESİNİ İSTİYOR

Haber: BURCU KAHRİMAN-Kamera: AŞKIN ÖZDEMİR

Sinop’un Ayancık ilçesinde sel ve heyelan nedeniyle elektrik ve su hatları büyük hasar gördü. Belediye ekipleri, yurttaşlara tankerlerle su taşıyor. Tankerlerden aldıkları suyu sadece temizlik için kullanabildiklerini söyleyen yurttaşlar, bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini istedi.

Sel felaketiyle büyük bir yıkıma uğrayan Sinop’un Ayancık ilçesi, susuzlukla mücadele ediyor. İlçenin kanalizasyon ve içme suyu boruları hasar aldığı için ilçeye su verilemiyor. Ekipler, yurttaşa tankerle su taşıyor. Tankerlerin önünde uzun su kuyrukları olduğu görülüyor. İlçeye suyun ne zaman geleceği bilinmezken yurttaş, bölgenin bir an önce afet bölgesi ilan edilmesini istedi. 

ANKA Habere Ajansı’na konuşan bir yurttaş, “İşimiz çok kötü, devletin el uzatmasını istiyoruz” dedi. Başka bir ir yurttaş ise “Devletten yol, su bekliyoruz. Bunları sadece lavaboya dökmek için alıyoruz, bu suların içilebileceğine inanıyor musunuz? Afet bölgesi ilan edilmedik. Daha ne bekleniyor” diye konuştu.

Diğer bir yurttaşta ise “Afet bölgesi, ama afet bölgesi olarak ilan edilmedi. Çektiğimiz rezilliği görüyorsunuz. Su kuyruklarındayız. Burası yine iyi, diğer taraflar çok berbat. Şehirden çıkamıyoruz, köprülerimiz yıkıldı. Yardımlar nerede bilmiyorum. Acil yardımlar lazım. En azından yol yardımımız lazım. Bunları görün lütfen. Suya, elektriğe ihtiyacımız var. Perişanız” dedi.