Ana Sayfa Gündem 12 Ağustos 2021

YARGIDA UZLAŞTIRMAYLA ÇÖZÜLEN DOSYA SAYISI 1 MİLYONU AŞTI

Adalet Bakanlığı, Türkiye’de 2017’den itibaren hayata geçirilen uzlaştırma ile bugüne kadar çözüme kavuşan dosya sayısının bir milyon 25 bin 876’ya ulaştığını, müzakeresi tamamlanan dosyalarda başarı oranının yüzde 83 olduğunu bildirdi.

Adalet Bakanlığı, uzlaşma yoluyla çözülen dosya sayısını açıkladı. Adalet Bakanlığı’nın twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Türkiye genelinde 1 Ocak 2017’den itibaren etkin ve yaygın bir şekilde hayata geçirilen uzlaştırma ile bugüne kadar çözüme kavuşan dosya sayısı 1 milyon 25 bin 876’ya ulaştı. Uzlaştırmada müzakeresi tamamlanan dosyalarda başarı oranı da yüzde 83 oldu” denildi.

BAĞIŞ VE FİDAN DİKİMİ YAPARAK UZLAŞIYORLAR

Adalet Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, mağdurların haklarının korunmasını ve suç faillerinin de topluma kazandırılmasını amaçlayan uzlaştırmayla taraflar, Mehmetçik Vakfı’na, şehit ve gazi yakınları için açılan hesaplara, Lösemili Çocuklar Vakfı’na, kadın sığınma evlerine, kız yetiştirme yurtlarına ve çocuk yuvalarına bağış, engellilere akülü araba bağışı, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere kırtasiye yardımı, kıyafet bağışı, Kızılay’a kan bağışı, fidan dikimi gibi edimler kararlaştırarak uzlaşabiliyor.