Ana Sayfa Yurt 12 Ağustos 2021

MURATPAŞALI KADINLAR, MANAVGAT İÇİN ŞALVAR, YASTIK KILIFI VE NEVRESİM DİKTİ

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin meslek edindirme, sanat ve hobi kurslarına devam eden kadınlar, 11. gününde kontrol altına alınan Manavgat yangınından etkilenenler için şalvar, yastık kılıfı ve nevresim takımı dikti.

Muratpaşa Belediyesi’nin Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi’yle birlikte düzenlendiği meslek edindirme, sanat ve hobi kurslarına devam eden kadınlar; 60 bin hektar alana ormana zarar veren yangının yaşandığı Manavgat’la dayanışmak için harekete geçti.

Kursiyerlerden 56 yaşındaki Aygül Toksöz, alevlerin yok ettiği mahalleleri, ormanları görmenin, insanların yaşadığı çaresizliğe tanık olmanın kendilerini de derinden etkilediğini söyledi. Toksöz, “Her birimiz, ‘İnsanlar için ne yapabiliriz?’ diye sormaya başladık” dedi.

Tek tek bir şeyler yapmak yerine kurslardaki birliği hareket geçirip insanların doğrudan günlük ihtiyaçlarına yönelik çalışmanın daha doğru olacağını düşündüklerini anlatan Toksöz, nevresim takımları ve bölgede yaşayan kadınların günlük işlerde giydikleri şalvar dikmeye karar verdiklerini belirtti.

Kursiyerler, kısa sürede, yüzlerce şalvar ve nevresim takımını dikip bölgeye gönderilmek üzere hazır hale getirdi. 58 yaşındaki Havva Eren, “Onların yarasını biraz olsun sarmak için, burada, nevresim takımı, yastık kılıfı, şalvar dikmeye çalıyoruz. Acılarını paylaşmaya çalışıyoruz. Belediyenin katkılarıyla fazla sayıda bir şeyler ürettik. Göndereceğiz, Allah’ın izniyle” diye konuştu.