Ana Sayfa Gündem 12 Ağustos 2021

MİLAS’TA ASIRLIK ZEYTİNLİKLER YANIYOR

MELİS ANTER

Muğla’nın Milas ilçesinde şimdi de asırlık zeytin ağaçları yanmaya başladı. Şiddetli rüzgarın etkisi ile hızla büyüyen yangına, 12 arazöz ve iki helikopterle müdahale edildi.

Milas’ın Ekindere mahallesindeki tarım arazilerinde saat 13:00 sıralarında yangın çıktı. Asırlık zeytin ağaçlarının bulunduğu tarlalara sıçrayan yangına, Muğla Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri ile Ekindere köylüleri müdahale etti. Köylülerin traktör ve kamyonlarla destek verdiği söndürme çalışmalarına iki helikopter de havadan katıldı.

Ekindere’de yaşayan Mehmet Emin Kılıç, “Tarlalardan birden alevler yükseldi. Havca sıcak, otlar kuruydu. Çalı çırpı ne varsa müdahale ettik ama alevleri önleyemedik. Şimdi büyüyor, ekipler de müdahale ediyor, inşallah kısa zamanda kontrol altına alınır. Çünkü burada asırlık zeytin ağaçları var” dedi.

AHIR YANDI, BİR MILYON TL’LİK ZARAR MEYDANA GELDİ

Bu arada dün öğle saatlerinde Milas’ın Dibekdere köyündeki bir tarım arazisinde çıkan yangın, samanlıkların bulunduğu alanlara sıçradı. Bölgeye çok sayıda itfaiye ve orman ekibi sevk edildi. Köylüler ahırlardaki büyükbaş hayvanlarını son anda kurtarırken saman depoları yandı. Yangında yaklaşık 1 milyon TL’lik maddi zarar meydana geldiği belirtildi.