Ana Sayfa Gündem 12 Ağustos 2021

MHP’Lİ BÜYÜKATAMAN’DAN ABD’YE ‘SİHA’ TEPKİSİ: “TÜRKİYE NE ÜRETECEĞİNE NE ÜRETEMEYECEĞİNE KARAR VEREBİLECEK BİR ÜLKEDİR”

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Türkiye’nin üretip ihraç ettiği SİHA’ları ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’e şikayet eden ABD’li senatörlere tepki gösterdi. Büyükataman, “Türkiye ne üreteceğine ne üretmeyeceğine karar verebilecek bir ülkedir. Bu kararı verirken kirli ilişki ağlarının ortasında bulunan ABD’li senatörlerden akıl alacak değildir” dedi.

İsmet Büyükataman, bugün yaptığı yazılı açıklamada; ABD’li 27 senatörün, Anthony Blinken’e, Türkiye’nin ürettiği SİHA’ların dünyanın birçok yerinde istikrarsızlığa neden olduğu gerekçesiyle bir mektup yazdığını anımsattı. Büyükataman, “ABD’li senatörler, önce kendi ülkesinin ürettiği silahlarla alınan milyonlarca Müslüman’ın canının hesabını vererek temizlensin” dedi.

Ataman’ın açıklaması özetle şöyle:

“Hatırlayacağınız üzere şubat ayı başında ABD’li 54 senatör; 251 vatandaşımızın şehit düştüğü, 2 bin 196 vatandaşın da gazi olduğu 15 Temmuz kalkışmasını aklamaya teşebbüs etmiş ve ABD Başkanı Joe Biden’a bir mektup yazmışlardı. 54 senatör, FETÖ’nün sözcüsü Enes Kanter’e insan hakları savunucusu diyecek kadar insanlıktan uzaklaşmış; fonladıkları bir sözde gazeteci de büyük Türk devleti ile FETÖ’cü basketbolcuyu mukayese edecek kadar alçalmıştı. ABD’li senatörlerin, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’e yazdığı mektupta geçen vahim ifade ve taleplerini de bu kapsamda değerlendirmek gerekmektedir.

“YA TÜRKİYE’NİN TARİHİNİ BİLMİYORLAR YA DA ‘DOSTLARI’ TARAFINDAN FENA OYUNA GETİRİLİYORLAR”

Yazdıkları mektupta, Türkiye’nin ürettiği SİHA’ların dünyanın birçok bölgesinde istikrarsızlığa sebep olduğu; ABD’nin çıkarlarını, müttefiklerini ve partnerlerini tehdit ettiği iddia edilmektedir. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de ve Kafkasya’da etkin bir şekilde rol almasını, sınırlarının dibinde kurulmak istenen terör koridorunu yerle bir etmesini, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarında hâkimiyet kurmasını istemiyoruz diyemeyen senatörler, bu yaşananları istikrarsızlık olarak tanımlayarak gerçek niyetlerini ortaya koymuştur. Bununla birlikte ABD, müttefiklerini ve partnerlerini terör örgütleri arasında seçmeye devam ettiği müddetçe ABD’nin partnerlerine çokça zarar vereceğimiz doğrudur. Türkiye’nin SİHA üretimini durdurması için ABD yönetiminden Türkiye’ye baskı yapmasını, gerekiyorsa ambargo uygulamasını isteyen ABD’li senatörler ya Türkiye’nin tarihini, yerini; büyük Türk milletinin bağımsızlığa adanmış ülkülerini bilmiyorlar ya da ‘dostları’ tarafından fena oyuna getiriliyorlar.

“TÜRKİYE NE ÜRETECEĞİNE NE ÜRETEMEYECEĞİNE KARAR VEREBİLECEK BİR ÜLKEDİR”

Türkiye, ABD’nin kan gölüne çevirdiği bir Orta Doğu ülkesi değildir. Türkiye ne üreteceğine ne üretmeyeceğine karar verebilecek bir ülkedir. Bu kararı verirken kirli ilişki ağlarının ortasında bulunan ABD’li senatörlerden akıl alacak değildir. ABD’li senatörler, önce kendi ülkesinin ürettiği silahlarla alınan milyonlarca Müslüman’ın canının hesabını vererek temizlensin; ardından zaten terör örgütlerine ve Türk düşmanlarına hayat hakkı tanımayan SİHA’lar için Türkiye’ye teşekkür mektubu kaleme alacaklardır.”