Ana Sayfa Yurt 12 Ağustos 2021

KONYA MERAM ZİRAAT ODASI: “EN AZ SU İLE EN FAZLA ÜRÜNÜ NASIL ALACAĞIZ’ PLANLAMASI YAPACAĞIZ”

ÖMER FARUK KARABULUT

Konya Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, “En az su ile en fazla ürünü, israf etmeden nasıl alacağız planlamasını yapacağız. Bundan sonra bir damla suyu boşa akıtma lüksü, bu ülkeden kalkmıştır” dedi.

Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, yaptığı açıklama ile Konya’daki tarımsal üretimde yılın ilk yarısını değerlendirdi. Yağız; Meram Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Taşdemir, Konya Merkez Sebze Üreticiler Birliği Başkanı Yüksel Yılmaz, Yeni Bahçe Sulama Birliği Kooperatif Başkanı Mevlüt Çapar ile Traktör Mobil İstasyon Amiri Yusuf Alkan’ında katıldığı toplantıda, şunları söyledi:

“En az su ile en fazla ürünü, israf etmeden nasıl alacağız planlamasını yapacağız. Suyla ve ikinci ürün ekmekle ilgili büyük sorunlar yaşıyoruz. Artık havza bazlı üretime geçmemiz lazım. Bu da yavaş yavaş bakanlık düzeyinde görüşmelerle devam ediyor. Artık kaçış kalmadı ikinci ürünlerin ekilmesi tehlikeli bir duruma geldi.

Meram ilçesinde Çarıklar’dan başlamak üzere Kaşınhanı, Ovakavağı, Alakova, Bahçeşehir ve Yenibahçe’de kuyu suları 40 metre, 50 metre seviyelerine düştü. Enerji maliyetleri ileriki yıllar için, bize; tehlike olduğunu gösteriyor. İkinci ürün ekimiyle ilgili veya havza bazlı üretim bazı ürünlerin ekilmemesi gibi durum söz konusu. Bunu da ileriki günlerde il müdürümüzle, bakanımızla yapacağımız çalışmalarla değerli muhtarlarımıza, çiftçilerimize duyuracağız. Bundan sonra bir damla suyu boşa akıtma lüksü, bu ülkeden kalkmıştır.

“AZ SU İLE EN FAZLA ÜRÜNÜ İSRAF ETMEDEN NASIL ALACAĞIZ PLANLAMASINI YAPACAĞIZ?”

Meteorolojik veriler önümüzdeki yıllarda kuraklık olduğunu gösteriyor. Bakanlıktan da damlama borularıyla ilgili destek bekliyoruz. Çalışmalar son aşamaya geldi. Her sıraya damlama serilme mecburiyeti var artık. Evet bu bizim biraz maliyetimizi artıracak. Ama 70 santimetre döşenen, dolayısıyla 140 santimetre sulayan mısırı da tek sıraya serersek, 6 saatte bu sulamayı gerçekleştireceğiz. 24 saat su vermek zorunda kalmayacağız.

Pancar üretiminde bir şey yapamıyoruz. En kaliteli pancar üretimi Konya’da yapılıyor. Polarların yüksek olması nedeniyle, Konya’dan başka yerde yetişmesi uygun değildir. Bunun yanında Karadiğin Mahallesi’nde yapılacak gölet, baraj projesi var. Görüşmeleri yaptık. İnşallah göletin yapımını hızlandıracağız. Elimizdeki imkanlarla en az su ile en fazla ürünü israf etmeden nasıl alacağız planlamasını yapacağız.”