Ana Sayfa Gündem 12 Ağustos 2021

KIYI EGE BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI ABDÜL BATUR: “CHP’Lİ BELEDİYELER CİDDİ BAŞARI GÖSTERDİ”

Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı Abdül Batur, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Muğla’da yangından etkilenen Milas, Bodrum, Mazı ve Çökertme’de inceleme yaptı. Yangın bölgesinde ihtiyaçlar belirlenirken, yardımların süreceğini belirten Batur, “CHP’li belediyeler pandemide olduğu gibi yangında da çok ciddi başarı gösterdi. 50’ye yakın belediye burada görev yaptı ve hala birlikte çalışıyorlar” dedi.

Kıyı Ege Belediyeler Birliği ve İzmir Konak Belediyesi Başkanı Abdül Batur, yönetim kurulu üyeleri ve birlik üyesi belediye başkanlarıyla birlikte binlerce hektarlık ormanlık alanın küle döndüğü Muğla’ya gitti.

Alevlerin en etkili olduğu Milas’ta, Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan’a geçmiş olsun dileklerini ileten Başkan Batur, yaklaşık 15 gündür bölgede yangınla mücadele eden Konak Belediyesi ekiplerini de ziyaret etti.

Belediye başkanlarından bölgenin durumu, yaşanan hasar tespiti ve ihtiyaçlarla ilgili detaylı bilgi de alan Batur, bir yardım kamyonunun Konak’tan Milas’a hareket edeceğini söyledi.

“ORMAN BAKANLIĞI AYNI HIZI GÖSTEREMEDİ”

Yangın bölgesinde yaraların sarılması için yol haritasını belirleyeceklerini belirten Başkan Abdül Batur, şöyle konuştu:

“Kıyı Ege Belediyeler Birliği olarak Tekirdağ’dan başlayıp Antalya’ya kadar yüzü aşkın belediyenin birlikte olduğu bir kurumuz. Son yaşanan yangınlar gerçekten hepimizi çok üzdü, tam bir felaket yaşandı. Tabii, buradaki belediyelerimiz ellerinden gelen bütün çabayı gösterdi. Yangınla mücadelede pandemi sürecinde de olduğu gibi CHP’li belediyeler çok ciddi başarı gösterdi. Bütün imkanlar seferber edildi. 50’ye yakın belediye burada görev yaptı. Ve gururla söyleyeceğimiz şu ki; bu belediyelerimiz, hala hep birlikte göreve devam ediyor. Bazı bölgelerde hasarın az olması, can ve mal kaybının yaşanmamasında en önemli rol itfaiye ekiplerinin hızlı müdahalesiydi. Aynı hızı Orman Bakanlığı gösteremedi. Doğa artık bu işin şakası olmadığını bize anlatıyor, umuyoruz bundan gerekli dersleri çıkarırlar.”

“MUĞLA’DA ARICILIK BİTTİ”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da belediyelerin başarılı bir sınav verdiğini belirterek şunları söyledi:

“Devlet ne yazık ki yangını söndürmede yetersiz kaldı. İllerden gelen itfaiye ekipleri ise özellikle köylerdeki hasarı en aza indirdi. Onlar sayesinde hayvan ve ev zararı en aza indi. Belediyelerimiz ciddi çalışmalar yaptı. Kırsal ve yerleşim alanları korundu. İmara, ranta, turizm rantına dönük kafalarında bir takım düşünceler olduğunu duyuyoruz ve bu konuda ciddi kaygımız var. Yangından 11 mahalle etkilendi, 50 kilometrekarelik alan yandı. Can kaybı olmadı ama orman korunamadı. Sadece orman yanmadı, tarım alanları da yandı. Muğla’da arıcılık bitti. Yangının başladığı anda uçaklar gelseydi sadece beş dönüm alan yanardı. Bakanlık başarılı olamadı. Başta ciddiyeti anlamadı. Bizler bölgeyi bilen insanlarız, dinlemediler. Bu yangın anızdan başladı. Orman Müdürlüğü ekipleri anız diye müdahale etmedi. Bu anlayış ormanı yaktı.  Bu yangında belediyecilik çok başarılı sınav verdi.”

“YARDIMLAR SÜRECEK”

Batur, Milas’taki incelemelerin ardından beraberindeki heyetle birlikte Mazı, Çökertme ve Bodrum’u da ziyaret etti. İhtiyaca göre hazırlanacak yardım kamyonunun Konak’tan Milas’a geleceğini belirten Başkan Batur, talebe göre yardımların süreceğini vurguladı.