Ana Sayfa Gündem 12 Ağustos 2021

ERDOĞAN FINDIK ALIM FİYATINI AÇIKLADI: “GİRESUN KALİTE 27, LEVANT KALİTE 26,5 LİRA”

UFUK KEKÜL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 8 milyon fındık üreticisinin merakla beklediği fındık alım fiyatlarını açıkladı. Erdoğan, “2021 yılı için fındık alım fiyatımız, Giresun kalite fındık için kilogram başına 27 lira, levant kalite fındık için ise kilogram başına 26,5 liradır” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Erdoğan’ın açıkladığı fiyatları, “Dağ fare doğurdu” diyerek eleştirdi.

Recep Tayyip Erdoğan, dün gece katıldığı canlı yayında gazetecilerin fındık fiyatına ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan, fındığın ülkemiz için en önemli üretim ve ihracat kalemlerinden birisi olduğuna dikkat çekerek, “Fındık Karadeniz bölgesinde çayla birlikte temel geçim kaynağı. Bu mahsul döneminde de üreticilerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz. 2021 yılı için fındık alım fiyatımız, yüzde 50 sağlam iç esasına göre Giresun kalite fındık için kilogram başına 27 lira, levant kalite fındık için ise kilogram başına 26,5 liradır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yüksek randımanlı fındığa en az 1 lira fazla ödeme yapılacaktır. Çiftçilerimize alan bazlı mazot ve gübre desteğini de kilogramda 2 lira olarak veriyoruz. Tüm bunları da eklediğimizde nihai olarak fındık fiyatları kilogramda 29,5 lira ile 30 lira arasında gerçekleşiyor” diye konuştu.

CHP’Lİ SEYİT TORUN: “DAĞ FARE DOĞURDU”

Fındık fiyatına ilk tepki, Seyit Torun’dan geldi. Torun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Dağ fare doğurdu! Biz fındık için 35 TL isterken şahsı, levant kalite fındığa 26,5 TL, Giresun kalite fındığa 27 TL’yi layık gördü.

Bu üreticinin değil, düpedüz gizli ellerin fiyatıdır. Bu iktidar üreticinin değil, yabancı tekellerin yanında olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

Unutmayın: Kaderine terk edip, yabancı sermayeye teslim ettiğiniz fındık üreticisinin sorulacak hesabı var. O sandık gelecek, 27 lirayı layık gördüğünüz üretici de size layığınızı verecek.”

Giresun başta olmak üzere fındık yetişen illerde muhalefet partileri ve STK’lar, fındığın maliyetinin 27 TL olduğunu ifade ederek fiyatın 35 TL olması için kampanya yürütmüşlerdi.  Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan da fındığın ihraç ürünü olduğunu belirterek, fiyatın dolar bazında açıklanması çağrısı yapmış ve bir kilogram fındığa 3,5 dolar istemişti.