Ana Sayfa Gündem 12 Ağustos 2021

CHP’Lİ KARACA, SOYLU VE OKTAY’A AFGAN GÖÇMENLERİ SORDU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Afgan göçmenler konusuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Afgan sığınmacıların sınırdan geçişleri bakanlığınızın kontrolü altında mıdır” diye sordu. Karaca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a ise “ABD ile Afganistan, Afganistanlı sığınmacılar, Afganistan’daki Türk askeri varlığı vb. konularda anlaşmaya varıldığı iddiaları doğru mudur” sorusunu yöneltti.

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Afgan göçmenlerle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye iki ayrı soru önergesi verdi.

“ÜLKE YÖNETİMİNİN YETERSİZ KALDIĞI ORTADADIR”

Karaca, Soylu’ya verdiği soru önergesinde; “Taliban terör örgütünün yarattığı kaos ortamı, ciddi bir göçmen akınına yol açmıştır. Afganistan’ın komşusu 6 ülkede Afgan sığınmacı sayısı giderek artmaktadır. İran üzerinden yola çıkan Afgan sığınmacıların Van üzerinden kontrolsüz bir şekilde Türkiye’ye giriş yaptıkları kamuoyuna yansımıştır. Sınır güvenliği, vatandaşlarımızın güvenliği ve sığınmacı/mülteci sorunu hakkında ülke yönetiminin yetersiz kaldığı ortadadır” dedi. Karaca, Soylu’ya şu soruları sordu:

“AFGAN SIĞINMACILARIN SINIRDAN GEÇİŞLERİ BAKANLIĞINIZIN KONTROLÜ ALTINDA MIDIR”

“Son dönemde İran-Van sınırı üzerinden ülkemize giriş yapan Afgan sığınmacılar takip edilmekte midir? Söz konusu bu sığınmacılar giriş yöntemi olarak ne kullanmaktadırlar? Afgan sığınmacıların sınırdan geçişleri Bakanlığınızın kontrolü altında mıdır? Afgan sığınmacıların sınırımızdan geçişi Bakanlığınızın kontrolünde değil ise söz konusu bu akını kontrol altına almak ve sığınmacıların kayıt altına alınarak daha kontrollü bir şekilde ülkeye girişlerini sağlamak adına uygulamaya geçirilmesi planlanan herhangi bir eylem planı var mıdır? İran-Van sınırında herhangi bir sınır güvenliği zafiyeti var mıdır? 1 Ocak 2021-1 Ağustos 2021 tarihleri arasında kayıtlı olan/olmayan kaç Afgan sığınmacı Türkiye’ye giriş yapmıştır? Türkiye genelindeki geri gönderme merkezlerinde 09 Ağustos 2021 itibarıyla kaç Afgan sığınmacı yer almaktadır? Bakanlığınızın bilgisi dahilinde olan Afgan sığınmacıların cinsiyet dağılımı nedir? Bakanlığınızın bilgisi dahilinde olan Afgan sığınmacıların kadın ve erkek için ayrı ayrı belirtilmek üzere yaş dağılımı nedir? Son 8 aylık süre içerisinde geri gönderilen Afgan sığınmacı sayısı nedir? İran-Van sınırı başta olmak üzere kontrolsüz girişleri önlemek için sınır güvenliğini artırma konusunda almayı planladığınız önlemler nelerdir? Kontrolsüz giriş yapan sığınmacıların kayıt altına alınması için nasıl bir yöntem izlenmektedir?”

Karaca, Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde ise şunlara yer verdi:

“Afganistan bölgesinde yaşanan savaş sonucu ülke topraklarında yıllardır süre gelen bir kargaşa ortamı hakimdir. ABD’nin ülkede bulunan askerlerini geri çekmesi ile tekrar alevlenen terör ortamı neticesinde ciddi bir sığınmacı akını ortaya çıkmıştır. Konu ile ilgili olarak geçtiğimiz NATO toplantısında ABD Başkanı ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir anlaşmaya vardığı ve Türk askerlerinin Afganistan topraklarında kalmaya devam edeceği bilgisi kamuoyuna yansımıştır.”

“ANLAŞMAYA VARILDIĞI İDDİALARI DOĞRU MUDUR”

Karaca’nın Oktay’a yönelttiği sorular şöyle:

“ABD ile Afganistan, Afganistanlı sığınmacılar, Afganistan’daki Türk askeri varlığı vb. konularda anlaşmaya varıldığı iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise söz konusu anlaşmanın detayları ve hükümleri nedir? Anlaşma ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne mali yardımda bulunulacağı iddiaları doğru mudur? Söz konusu mali yardım iddiaları doğru ise bu yardımın şartları nelerdir? Ne kadarlık bir mali yardım yapılması planlanmaktadır?”