Ana Sayfa Yurt 12 Ağustos 2021

BODRUM’DA, KHK İLE İHRAÇ EDİLEN İKİ ÖĞRETMEN 5,5 YIL SONRA GÖREVLERİNE İADE EDİLDİ

MELİS ANTER

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 5,5 yıl önce, Olağanüstü Hal (OHAL) Kanun Hükmünde Kararnamesi (KHK) ile ihraç edilen iki öğretmen görevlerine iade edildi. 

Eğitim Sen Bodrum Temsilciliği’nde yapılan basın açıklamasında; OHAL KHK’sı ile ihraç edilen iki öğretmenin, OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu’nun kararı ile görevlerine iade edildiği duyuruldu. OHAL Komisyonu için “oyalama komisyonu” ifadesinin kullanıldığı açıklamayı Eğitim Sen Bodrum Temsilciliği adına Yüksel Okyay okudu. Okyay, şunları söyledi:

“Öncelikle bölgemizde ve ülkemizde günlerdir yüreğimizi dağlayan orman yangınları ve sel felaketleri için ülkece hepimize geçmiş olsun. Bir daha yaşanmaması için gerekli önlemler acilen yerel ve genel yönetimlerce alınsın…

Milas İkizköy Akbelen halkının ormanlarını, yaşam alanlarını savunmalarını buradan selamlıyor, dayanışma içinde olduğumuzu bildiriyoruz. Ayrıca bugün, yürütmeyi durdurma kararının çıktığını öğrendik bunun için de mutluyuz.

Kötü haberler aldığımız şu günlerde yeterli olmasa da iki güzel haberle umutlarımız biraz daha bir yeşerdi. 5,5 yıl önce gerekçesiz bir şekilde işlerinden edilen üyelerimiz Medeni Akın, Başak Karakoç Tarakcı öğretmenlerimiz; OHAL Komisyonu kararı ile işe iade edildiler.

Ancak sevincimiz eksiktir, 29 Ekim 2016 tarih ve 675 sayılı KHK ile haksız hukuksuz şekilde Bodrum’da sekiz Eğitim-Sen üyemiz, 1 BES, 3 SES üyesi arkadaşımız ihraç edilmişti. Şu ana kadar sadece SES üye bir arkadaşımız işe iade edilmişti. Arkadaşlarımız yıllardır görevlerinden, işlerinden, öğrencilerinden uzak bırakıldılar, başka işlerde çalışmalarının önlerine de engeller konuldu.

“EĞİTİM VE BİLİM EMEKÇİLERİ TEK ADAM REJİMİ KARŞISINDA TEHDİT OLARAK GÖRÜLÜYOR”

KHK’ler, örgütlü mücadelemize yönelik tasfiye girişimidir, aslında. Kurulmak istenen baskıcı, otoriter, tek adam rejimi karşısında tehdit olarak görülen Eğitim ve Bilim Emekçileri ve KESK olarak örgütlü mücadelemiz hedef alınmıştır. Yargı yolu da kapatılarak OHAL Komisyonu kararına bırakıldı. Komisyon, üyelerimizin dosyalarını en sona bırakarak 5,5 yıldır zulmünü devam ettirmektedir. Sadece üyelerimizden Engin Karataş arkadaşımızın dosyası daha önce incelenmiş ‘ret’ kararı verilmişti. Kararı yargıya taşıdık. Gördük ki komisyonun ‘ret’ kararına gösterdiği gerekçeler, Milli Eğitim Bakanlığı kurumunca boşa düşürüldü. Mahkemeye ‘somut delil yoktur yazısı’ gönderdi, kurum. OHAL Komisyonu, bir kez daha hukuksuz, dayanaksız ‘ret’ kararları verdiğini ortaya koymuştur. Bizim için ‘oyalama komisyonu’ hükümsüzdür. Eğitim-Sen laik, bilimsel, demokratik, ücretsiz, anadilde eğitim ve barış içinde insanca yaşam mücadelesinden asla vazgeçmeyecektir.

‘OYALAMA KOMİSYONU’ DERHAL TASFİYE EDİLMELİDİR

Her türlü zulme rağmen bütün ihraç üyelerimizin mutlaka görevine döneceğini biliyoruz. Ancak bir an önce ‘Oyalama Komisyonu’ tasfiye edilerek tüm ihraçlarımızın toplu olarak işe iade edilmelerini talep ediyoruz. Ayrıca geriye dönük tüm haklarının da iadesini istiyor, yaşatılan hukuksuz mağduriyet için de manevi tazminatlarının ivedilikle verilmesini istiyoruz.”