Ana Sayfa Yurt 12 Ağustos 2021

BODRUM BALE FESTİVALİ’NDE ‘HAREM’ GECESİ

MELİS ANTER

Muğla’nın Bodrum ilçesinde başlayan 10. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün iddialı eserlerinden Harem ile devam etti. Sanatseverleri büyüleyen Harem’de sahne alan sanatçılar, performansları ile dakikalarca alkışlandı.

Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü sanatçıları tarafından sergilenen ve 1998 yılında Merih Çimenciler tarafından Klasik Türk Müziği üzerine iki perde olarak tasarlanan Harem isimli müzikali, yaklaşık bin 200 sanatsever izledi. Dekor ve kostümlerini Alexander Vasilliev’in üstlendiği ve ney, kanun, bendir, kudüm gibi klasik Türk müziği sazlarıyla icra edilen ilk Türk bale eseri olan Harem’de sanatçılar, yaklaşık iki saatlik performansları ile sanatseverlerin beğenisini kazandı.

Eserde, Dök Zülfünü Meydana Gel, Nihavent Longa, Gelse O Şuh Meclise, Naz u Tegafül Eylese, Vücud İklimimin Sultanı Sensin, Kimseye Etmem Şikayet, Yine Bir Gülnihal gibi Osmanlı müziğinin örnekleri icra edildi. Harem’de, sarayın gözlerden uzak duvarları ardında, harem dairesinde yaşananlar, padişah ile Gülbeden’in aşkı, Valide Sultan Kösem’in entrikaları nedeniyle sonu hazin biten bir öykü işleniyor.

Bodrum Bale Festivali, yarın yine Harem’le ve 15 Ağustos’ta Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatının anlatıldığı Frida ile devam edecek.