Ana Sayfa Gündem 12 Ağustos 2021

AFAD: “SEL NEDENİYLE KASTAMONU’DA 6 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ”

AFAD yaşanan sel nedeniyle Kastamonu’da 6 vatandaşın hayatını kaybettiğini duyurdu. Bartın’da kaybolan 1 vatandaş için ise arama çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

AFAD’dan yapılan açıklamada, Bartın ili Ulus ilçesi, Kastamonu ili Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ve Sinop ili Ayancık ilçeleri selden etkilendiğini, Kastamonu’da 6 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Bartın’da kaybolan 1 kişi için ise arama çalışmalarının devam ettiği ifade edildi. AFAD, yağışların bu akşam saat 18.00 civarında bölgede etkisini kaybedeceğini bildirdi.

DSİ, Karayolları Genel Müdürlüğü ve belediyeler tarafından çok sayıda iş makinesinin il bazında görev yaptığı; Türk Kızılay’ı tarafından sel bölgelerinde sıcak yemek, kumanya ve su dağıtımı yapıldığı da bildirildi.

Sel felaketinin yaşandığı illerdeki tahliye çalışmalarıyla ilgili ise şu bilgiler paylaşıldı:

“Bartın; Ulus İlçesi Zaferköy Ağdacı Mahallesinde sel afeti sonrası 300 afetzede güvenli bölgelere tahliye edilmiştir. Kastamonu; Cide İlçesi Çayüstü köyü Güzel ve Merkez mahallelerinden 210 vatandaşımız tahliye edilmiştir. Bozkurt ilçesinden 2 helikopter ile Abana ilçesinde afetzedelerin tahliye faaliyeti devam etmektedir. Sinop; Ayancık ilçesi Babaçay, Zaviye, Söküçayırı ve Yenikonak köylerinden 106 afetzede 2 helikopter aracılığıyla tahliye edilmiştir. Ayancık ilçesinden 2 Sahil Güvenlik, 2 Kara Kuvvetleri helikopteri ile tahliye çalışmaları devam etmektedir.”

AFAD, Kastamonu ve Sinop’ta acil barınma ihtiyacının karşılanması için öğrenci yurtlarında barınma hizmetinin verildiğini, Bartın genelinde 4 köye, Kastamonu genelinde 194 köye ve Sinop’ta Ayancık ve Türkeli ilçelerine bağlı 87 köye elektrik verilemediği aktarıldı.

Altyapı çalışmalarının devam ettiği ifade edilen açıklamada, Karabük-Bartın yolu Bahçecik mevkiindeki bir köprüde göçük meydana geldiği, Kastamonu’da 2, Bartın’da 2 köprü yıkıldığı ifade edildi.

(Görüntü: Arşiv)