Ana Sayfa Yurt 12 Ağustos 2021

ADANA AKADEMİK MESLEK ODALARI BİRLİĞİ SÖZCÜSÜ DR. MENTEŞ: “BASINI ÖZGÜR OLMAYAN HİÇBİR ÜLKE DEMOKRATİK OLAMAZ”

ALİ GÜRELİ

Adana Tabip Odası Başkanı ve Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) Bileşenleri Sözcüsü Dr. Selahattin Menteş, Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesini eleştirerek, “Basını özgür olmayan hiçbir ülke demokratik olamaz” dedi.

Adana Tabip Odası, Adana Eczacı Odası, Adana Diş Hekimleri Odası, Adana Veteriner Hekimleri Odası, Adana Barosu, Adana Mali Müşavirler Odası ve TMMOB Adana İKK bileşenlerinden oluşan Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) yöneticileri, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni (ÇGC) ziyaret etti.

Adana Tabip Odası Başkanı ve ADAMOB Sözcüsü Dr. Selahattin Menteş, Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler ve Adana Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz’ın da katıldığı ziyarette yaptığı açıklamada, “ADAMOB olarak Adana’yı daha yaşanabilir kılmak adına yaşanan tüm sorunların çözüme kavuşturulması için çaba harcıyoruz. İnsanlarımızın daha mutlu ve refah içerisinde yaşaması için sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmak istiyoruz. ÇGC de bu anlamda önemli bir kurum. Desteklerini almak ve ilintili konularda birlikte çalışmak istiyoruz” dedi.

“BASINA DEVLET ELİYLE GENİŞ İMKANLAR VERİLMELİDİR”

“Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi ile basın camiasının yok olma noktasına gelmesi bizi çok üzüyor” diyen Dr. Menteş, şunları kaydetti:

“Basını özgür olmayan hiçbir ülke demokratik olamaz. Basının özgür olması için ekonomik anlamda da özgür olması lazım. Basınla ilgili belediyelere gelen bu kısıtlamalar bir an önce iptal edilip, devlet eliyle daha geniş imkanlar verilmelidir. Halkımızı da yerel basına sahip çıkarak her gün en az bir yerel gazete almaya davet ediyorum.”

“BİR LİRALIK GAZETE İLE TASARRUF YAPILMAZ”

ÇGC Başkanı Cafer Esendemir de destekleri için ADAMOB temsilcilerine teşekkür ederek şöyle konuştu:

“Türkiye’de tasarruf yapılacaksa bu bir liralık gazete ile tasarruf yapılmaz. Tasarrufu, geçme garantisi verilen yol ve köprülerden yapsınlar, hasta garantisi verdikleri hastanelerden yapsınlar. İnsanların haber alma özgürlüğünü engellemesinler. Yerel gazetelerin en büyük dayanağı kamu kaynaklarından alınan abonelikler ve ilanlardır. Bunlar engellenirse zaten çökmeye başlayan Anadolu medyası yok olmaya mahkumdur. İnsanlar da okuyacak gazete bulamaz. Tasarruf Tedbirleri yeniden gözden geçirilerek kapsamından ‘basın kuruluşları’ ibaresi çıkarılmalıdır.”